KMÜ'nün ilk kitabı "Göz Mağarası" yayınlandı

Karaman'da bulunan ve yöre halkı tarafından Dünyagöz, Bucakini ve Yenidünya gibi adlarla da anılan Göz Mağarası'nın jeolojik durumu ve fiziksel özelliklerinin yanı sıra arkeolojik ve epigrafik buluntu

KMÜ'nün ilk kitabı "Göz Mağarası" yayınlandı
22 Eylül 2020 - 22:24
Karaman'da bulunan ve yöre halkı tarafından Dünyagöz, Bucakini ve Yenidünya gibi adlarla da anılan Göz Mağarası'nın jeolojik durumu ve fiziksel özelliklerinin yanı sıra arkeolojik ve epigrafik buluntularının ele alındığı kitap, "Göz Mağarası" adıyla raflardaki yerini aldı.

Turkuaz renginden dolayı Göksu diye adlandırılan Antik Kalykadnos Nehri'nin oluşturduğu derin vadi içinde bulunan Göz Mağarası, bu zamana kadar fark edilmemiş olan iç duvarlarındaki Eski Yunanca yazılarıyla kitaba konu oldu. Kitapta Göz Mağarası'nın Isauria bölgesindeki diğer kült mağaralarla, ayrıca İsrail'in kuzeyinde yer alan Karmel (İlyas) Mağarası'yla olan benzerlik ve farklılıklarına da değiniliyor. Göz Mağarası'ndaki çoğunlukla siyah boyayla yazılan hatıra yazıtları ve bu yazıtların kültürel kökeni de kitapta yer verilen diğer konu başlıklarını oluşturuyor.

Göz Mağarası

Kitaba göre Göz Mağarası, MS 4. yüzyıl ortalarında, Tanrıça Athena'ya tapınan paganlar ile Hıristiyanlardan oluşan kalabalık bir grup tarafından ziyaret edilmiştir. Ancak bu ziyaretin niçin ve hangi olay üzerine yapıldığı sırrını korumaktadır. Kitabın yazarlarına göre mağara, İmparator II. Constantius zamanında gerçekleşen bir olay üzerine ziyaret yeri oldu, duvarlarına hatıra yazıtları ve dualar yazıldı. Üstelik mağarayı ziyarete gelenlerden bir kısmı Doğu Akdeniz ülkelerinden geldi; ayrıca yazıtları yazanların birçoğu iyi eğitimli kişilerdi. Yazıtlar, tıpkı parşömen ve papirüs üzerine yazılmış gibi tecrübeli ve usta ellerden çıkmıştı. Herhangi bir ışık kaynağı olmadan yazıtların görünmesi ya da okunması mümkün olmadığından bunları yazan kişiler de meşale ya da kandil gibi aydınlatma araçları kullanmışlardı.

Göz Mağarası

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Alkan, İnşaat Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Sadık Alper Yıldızel ile yine Arkeoloji Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Ercan Aşkın ve İnşaat Mühendisliği Bölümünden Arş. Gör. Dr. Kemal Armağan'ın kaleminden çıkan kitap, gerek jeolojik özellikleriyle gerekse arkeolojik ve epigrafik bakımdan dünyada eşine az rastlanır bir öneme sahip olan Göz Mağarası'nı geniş kitlelere tanıtmayı hedefliyor.

Göz Mağarası Göz Mağarası Göz Mağarası Göz Mağarası Göz Mağarası Göz Mağarası Göz Mağarası Göz Mağarası Göz Mağarası

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum