Tarımsal kuraklık masaya yatırıldı

04.06.2021 tarihinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde Karaman Milletvekilleri Selman Oğuzhan Eser ve Recep Şeker'in katılımlarıyla, Tarımsal Kuraklık ile Mücadele Eylem Planı Toplantısı gerçekleştirildi.

Reklam
Tarımsal kuraklık masaya yatırıldı
05 Haziran 2021 - 21:10
Reklam
   İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde Karaman Milletvekilleri Selman Oğuzhan Eser, Recep Şeker, Merkez İlçe Başkanı Murat Öztürk ve Yönetim Kurulu üyeleri, DSİ 42. Karaman Şube Müdürü Mustafa Gök, Karaman Ziraat Odası Başkan Vekili İsmail Ülküsever, Ziraat Odası Başkan Vekili Mustafa Kansız, Ayrancı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Elvan, Kazımkarabekir Ziraat Odası Başkanı Muammer Harmandar ve Sulama Kooperatifleri Birliği Başkanı Sami Yaşar’ın katılımları ile Tarımsal Kuraklık ile Mücadele Eylem Planı Toplantısı yapıldı.

   Toplantıda DSİ 42. Karaman Şube Müdürü Mustafa Gök, ilimizdeki barajlar ile ilgili bilgi verdikten sonra İl Müdürü Yusuf Şahinbaş Tarımsal Kuraklık ile Mücadele Eylem Planı konusunda sunum yaptı.

    Tarım İl Müdürü Yusuf Şahinbaş yapmış olduğu sunumda, İlimizde kıraç alanlardaki hububat için son derece önem arz eden nisan ve mayıs ayları 2020 yılı yağış miktarı toplamda 43 mm, uzun yıllar nisan ve mayıs ayları toplam yağış miktarı 71,5 mm olarak gerçekleşmişken, 2021 yılında nisan ve mayıs aylarında toplamda 6,6 mm yağış gerçekleşmiş olup bu miktar uzun yıllar nisan mayıs ayları toplam yağış miktarından 64,9 mm daha düşük olduğunu bunun sonucunda İlimiz merkez ve ilçelerinde 2021 üretim sezonunda meydana gelen kuraklıktan dolayı etkilenen ürünlerle ilgili İl Müdürlüğü'nün ön tespit çalışmalarını tamamlandığı, Kuraklık ile ilgili Afet Bilgi Formlarının Tarım ve Orman Bakanlığına gönderildiğini, ilimizde 7.669 çiftçimizin 1.060.594 dekar kıraç alandaki ürünlerinde %40-70 oranları arasında zarar oluştuğunu , yaşanan kuraklığın toplam maliyetinin yaklaşık 372,5 Milyon TL olduğunu söyledi.

  Tarımsal Kuraklık ile Mücadele konusunda yapılan öneriler ile toplantı sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum