Pazartesiden itibaren "çip"leniyoruz

Ehliyetlerin çipli kimlik kartları ile birleştirilmesi projesinde son adıma gelindi

Pazartesiden itibaren "çip"leniyoruz
18 Eylül 2020 - 16:45
Ehliyetlerin çipli kimlik kartları ile birleştirilmesi projesinde son adıma gelindi. Projeyle ehliyetler çipli kimlik kartlarına yüklenecek ve vatandaşın yanında ehliyetlerini taşımasına gerek kalmayacak.

Sürücü belgesi bilgilerinin T.C. kimlik kartına yüklenmesi projesi lansmanında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Pazartesiden itibaren, yeni tip sürücü belgeleri Türkiye genelinde nüfus müdürlüklerinden randevu alınmak suretiyle yeni nesil kimlik kartlarına yüklenmeye başlayacaktır. Bu işlem için; sürücü belgesindeki bilgilerin yüklenmesi için herhangi bir ücret alınmayacak." dedi.

çipli kimlik

Pazartesiden itibaren, yeni tip sürücü belgeleri Türkiye genelinde Nüfus Müdürlükleri'nden randevu alınmak suretiyle yeni nesil kimlik kartlarına yüklenmeye başlayacak


Bu işlem için herhangi bir ücret alınmayacak. Sürücü belgesinin geçerlilik süresi dolduğunda tıpkı eski kartlarının yenilenmesi gibi, kimlik kartlarından otomatik olarak silinecek.

Ehliyeti bulunan vatandaşlar, yeni kimlik almaya gittiklerinde, kimlik kartına ehliyetini de yükletebilecek.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sistemin test edilmesi maksadıyla, nüfus müdürlüğündeki 3500 personelin kimlik kartlarına ehliyetlerinin yüklendiği ve konuyla ilgili her türlü teknik önlemin alındığını açıkladı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum