Olmaz diyenlere aldırmadı

Yıllarca yurt dışında çalışarak elde ettiği birikimle Karaman'daki köyünde 400 dekar taşlık alanı badem bahçesine dönüştüren 70 yaşındaki Durmuş Ceylan, sergilediği özveriyle "Bakarsan bağ, bakmazsan

25 Nisan 2018 - 21:05
Yıllarca yurt dışında çalışarak elde ettiği birikimle Karaman'daki köyünde 400 dekar taşlık alanı badem bahçesine dönüştüren 70 yaşındaki Durmuş Ceylan, sergilediği özveriyle "Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur" sözünü de gerçekleştirdi
- Ceylan:
- "Köyün yanındaki bu arazi boş duruyordu. Taşlık bir alan. İçinde bir kaç çalının olduğu, taşlarla dolu, keçilerin yayıldığı bir yerdi. ޞimdi burası badem ormanı"
- "Böyle taşlık alanlarda badem, ceviz gibi meyvelerin yetiştiği belli. Ben bir örnek olmak istedim. Hem dağlarımız yeşillenir hem de güzel bir gelir kapısı olur. Ben gücümün yettiği kadar bu işlerle uğraşacağım"
- Karaman Ziraat Odası Başkanı Muğlu:
- "Burası tarıma uygun bir yer değil. Amcamız burayı kiralamış, emek vermiş, dağı bağa çevirmiş"KARAMAN (AA) - MEHMET ÇETİN - Yıllarca yurt dışında çalışarak elde ettiği birikimle Karaman'daki köyünde 400 dekar taşlık alanı 26 bin fidanla badem bahçesine dönüştüren 70 yaşındaki Durmuş Ceylan, "Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur" sözünü de gerçekleştirmiş oldu.

Almanya'ya 1980 yılında giden ve 24 yıl çalıştıktan sonra Türkiye'ye kesin dönüş yapan Ceylan, Karaman merkeze bağlı Tavşanlı Köyünde babadan kalma tarlasında hobi amacıyla tarımla uğraşmaya başladı. Hazine arazilerinin çiftçilere kiralandığını duyunca köyünde hazineye ait 400 dekarlık taşlık alanı kiralayan Ceylan, 24 yıllık birikimini bu alana harcadı.

Çevresindekilerin, "Boşuna uğraşıyorsun, burada bir şey yetişmez" demesine rağmen 7 sene uğraşarak taşlık alana 26 bin badem fidanı diken Ceylan, daha önce yalnızca çalıların bulunduğu alanı badem ağaçlarıyla donattı.

Ceylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, maddi imkansızlıklar nedeniyle yurt dışında çalışmak zorunda kaldığını söyledi.

Almanya'da çok çalıştığını, fakat memleket hasretinin hiç dinmediğini belirten Ceylan, "Köyümün havası hiç aklımdan çıkmadı. Bir oğlumu Almanya'da trafik kazasında kaybedince, gurbetten iyice soğudum. 2004 yılında kesin dönüş yaparak Karaman'a yerleştim." dedi.Köyde hobi olsun diye tarımla uğraşmaya başladığını anlatan Ceylan, şöyle devam etti:

"Köyün yanındaki bu arazi boş duruyordu. Taşlık bir alan. İçinde bir kaç çalının olduğu, taşlarla dolu, keçilerin yayıldığı bir yerdi. ޞimdi burası badem ormanı. Yurt dışındayken ve geri döndükten sonra bu alanı birçok kez rüyamda gördüm. Bu alanda kendimi binlerce kişi ile birlikte görüyordum. Araştırdıktan sonra araziyi Orman Genel Müdürlüğünden kiralayabileceğimi öğrendim. Kiraladım ve mücadeleye başladım. Rüyamda gördüğün insanlar kadar buraya badem fidanı ektim. Tüm birikimimi buraya harcadım. 'Akılsız' dediler, 'Olmaz' dediler aldırmadım. Buraya 5 kilometre uzaklıkta, içinde su olan bir tarlam var. Oradan su getirerek tüm fidanları damlama sistemi ile suluyorum. 7 senedir uğraşıyorum. ޞimdi uzaktan bakıldığında buranın bir bahçe olduğu belli olmaya başladı."

- Yaban hayvanları için bağ kurdu

Ceylan, maddi beklentisinin olmadığını, çalışmaktan zevk aldığını vurgulayarak şunları söyledi:

"İki oğlumdan birini kaybettim, diğeri ise Almanya'da. Buraya gelir mi bilmiyorum. Büyükçe bir ev yaptırdım. Yaz kış burada eşimle kalıyorum. 10 kedimiz, 4 köpeğimiz, tavuklarımız, hindilerimiz, ördeklerimiz var. Ayrıca 40 dekar bir bağım var. Her sene bu bağın bakımını yaptırıyorum. Ama bu bağ üzüm toplamak, pekmez yapmak için değil. Bu bağ yaban hayvanları için. Üzümlerini buralardan gelip geçenler, tilkiler, kuşlar yer. Bu da bizim hayrımız olsun. İnsanlar çalışmayı çok sevmiyor. Böyle taşlık alanlarda badem, ceviz gibi meyvelerin yetiştiği belli. Ben bir örnek olmak istedim. Hem dağlarımız yeşillenir hem de güzel bir gelir kapısı olur. Ben gücümün yettiği kadar bu işlerle uğraşacağım."- "Emek vermiş, dağı bağa çevirmiş"

Badem bahçesinde incelemede bulunan Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu da gördükleri karşısında şaşkın olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

"Burası tarıma uygun bir yer değil. Amcamız burayı kiralamış, emek vermiş, dağı bağa çevirmiş. 'Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur' atasözünün ne kadar geçek olduğunu göstermiş. Yöre halkına, çalışmayla neler yapılabileceği konusunda güzel bir örnek. Badem dağ köylerimizdeki kayalık araziler için güzel bir alternatif ürün. Geliri de çok iyi. Bu tür arazilerin bölge insanına hazineden ve Orman Genel Müdürlüğünden şartlı kiralanabildiğini biliyoruz. Durmuş amcamıza teşekkür ediyorum."

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum