Gıdada parlayan yıldız: Karaman

- Karaman TSO Başkanı Toktay: - "Türkiye'de üretilen her 3 bisküvi, gofret, kek ve çikolatadan biri Karaman'da üretiliyor

28 Mart 2018 - 09:39
- Karaman TSO Başkanı Toktay:
- "Türkiye'de üretilen her 3 bisküvi, gofret, kek ve çikolatadan biri Karaman'da üretiliyor. ޞu anda ülke üretiminin yüzde 30'u Karaman'da gerçekleşmektedir. Günün gelişen teknolojisine ayak uydurarak bisküvi üreten sanayicimiz, 116 ülkeye yıllık 350 milyon dolarlık ihracat yapıyor"
- "Bunun yanında aracı firmaların yaptıkları ihracat var. Bunlarla birlikte rakam 500 milyon doların üzerine çıkıyor. En gelişmiş Avrupa ülkesinden, Afrika'nın küçük ülkelerine kadar dünyanın her yerinde Karaman ürünlerini görmek mümkün"KARAMAN (AA) - MEHMET ÇETİN - Gelişmekte olan gıda sanayisi ile ön plana çıkan Karaman'da, Türkiye'de üretilen bisküvi, kek, çikolata gibi ürünlerin yüzde 30'unun imalatı yapılıyor.

Türkiye'nin elma ve buğday üretiminde önde gelen illerinden Karaman, gelişmekte olan gıda sanayisi ile de dikkati çekiyor.

Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) 50'ye yakın irili ufaklı bisküvi fabrikasında üretim yapılıyor. Bisküvinin yanı sıra kek ve gofret gibi gıda maddelerinin de üretildiği tesisler, OSB'deki un, ambalaj imalat fabrikaları ve makine imalat fabrikaları ile koordineli çalışıyor.Yeni yatırımlarla her geçen yıl büyüyen fabrikalarda 15 bin işçi çalışıyor. 1960'lı yıllarda küçük fırınlarda, atölyelerde üretime başlayan tesislerin birçoğu bugün kendi markasını oluşturmuş durumda. Kuruldukları yıllarda sadece birkaç çeşidin üretildiği fabrikalarda, bisküvi, kek, gofret ve şekerleme çeşitlerinin her türlüsünü bulabilmek mümkün. Her fabrikanın üretimi arasında en az 100 çeşit ürün bulunuyor.

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Toktay, AA muhabirine, ilde bisküvi üretiminin 1960'lı yıllarda küçük işletmelerde başladığını söyledi.- "Her tesisin Ar-Ge birimleri var"

Kendine güvenen girişimcilerin öz sermayeleri ile tecrübelerini birleştirerek bu küçük işletmeleri dev fabrikalara dönüştürdüğünü belirten Toktay, şöyle devam etti:

"O yıllarda kurulan tesislerin şimdi tamamına yakını artık birer marka. Her yıl Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan ilk 100 firma arasında artık Karaman'dan 8-10 firma yer alıyor. Her tesisin Ar-Ge birimleri var. Teknoloji yakından takip ediliyor. Artık bisküvinin yanında kek, kraker, gofret ve şekerleme ürünleri de üretiliyor. Bu ürünlerin hepsinin onlarca çeşidi var."Bisküvi sektörünün OSB'de başka sektörlerin de önünü açtığına dikkati çeken Toktay, "Onlarca un fabrikası var. Sanayici eskiden kurduğu fabrikanın makinesini yurt dışından getirirken bugün Karaman'da yaptırabiliyor. Bu makine imalat firmaları dünyanın her yerine gidip bisküvi fabrikası, gofret fabrikaları kuruyor. Artık ambalajını kendi tasarlıyor, kendi üretiyor. Bunlar önemli avantajlar." diye konuştu.

- "Aracı firmaların yaptıkları ihracat da var"

Toktay, sektörün hızla gelişmesinin ildeki istihdama da olumlu katkı sağladığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de üretilen her 3 bisküvi, gofret, kek ve çikolatadan biri Karaman'da üretiliyor. ޞu anda ülke üretiminin yüzde 30'u Karaman'da gerçekleşmektedir. Günün gelişen teknolojisine ayak uydurarak bisküvi üreten sanayicimiz, 116 ülkeye yaklaşık 350 milyon dolarlık ihracat yapıyor. İlimizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlıyor. Bunun yanında aracı firmaların yaptıkları ihracat da var. Bunlarla birlikte rakam 500 milyon doların üzerine çıkıyor. En gelişmiş Avrupa ülkesinden, Afrika'nın küçük ülkelerine kadar dünyanın her yerinde Karaman ürünlerini görmek mümkün."Karaman'ın artık elmadan sonra bisküvinin de başkenti olduğunun altını çizen Toktay, "Bisküvi denildiğinde Karaman akla gelmektedir. Artık şunu gururla söyleyebiliriz; Karaman menşeli ürünler dünyada ve iç pazarda hak ettiği yeri almaktadır. En seçkin marketlerin reyonlarında Karaman damgası var." ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum