Fark etmeden korona geçirdiğinizin 7 işareti

1- 2020 başlarında kötü bir soğuk algınlığı geçirdiniz mi? Pandeminin başında birçok kişi Kovid-19'un Şubat sonu ya da Mart ayına kadar yayılmaya başlamadığını düşünüyordu

Fark etmeden korona geçirdiğinizin 7 işareti
29 Ağustos 2020 - 21:14
1- 2020 başlarında kötü bir soğuk algınlığı geçirdiniz mi?

Pandeminin başında birçok kişi Kovid-19'un Şubat sonu ya da Mart ayına kadar yayılmaya başlamadığını düşünüyordu. Fakat Teksas Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırmada bunun böyle olmadığı belirlendi. Yaşanılan belirtilere göre soğuk algınlığını, test yapmadan koronavirüsün hafif halinden ayırmak çok zor. Ancak genellikle soğuk algınlığında nefes darlığı, şiddetli baş ağrısı ya da Kovid-19'da yaşanan mide ve bağırsak sorunları yaşanmıyor.

koronavirüs

2- Koku ve tat kaybı yaşadınız mı?

Tat ve koku kaybı Kovid-19'un en ayırt edici belirtilerinden biri. Bu belirti herkes de görülmezken Amerikan Kulak Burun Boğaz - Baş ve Boyun Cerrahisi Akademisinin yaptığı bir çalışmanın ön bulgularına göre koku kaybı yaşayan Kovid-19 hastalarının yüzde 27'si 7 ila 10 gün sonra iyileşme kaydediyor. Grip, nezle, sinüs enfeksiyonu ve mevsimsel alerjiler de bu duyu organlarının geçici olarak kaybına yol açsa da uzmanlar bu belirtilerin Kovid-19'u geçiren kişilerde iyileştikten bir ay sonraya kadar sürebileceğini ifade ediyor.

koronavirüs

3- Bilmediğiniz bir nedenle saç kaybı yaşadınız mı?

Saç kaybı, Kovid-19'u geçiren çok sayıda kişi tarafından aylar sonra bile rapor edildi. Eğer saç kaybı yaşıyorsanız bu farkına varmadığınız bir Kovid-19 bulaşmasının yanı sıra, aşırı stres birikimi veya altta yatan başka bir hastalıktan da kaynaklanabilir.

koronavirüs

4 - Nefes darlığı sorunu yaşadığınız oluyor mu?

Kovid-19'lu kişiler iyileştikten sonra da nefes darlığının da aralarında olduğu virüs kaynaklı etkilerden mustarip. Bunun şu anda neden olduğu ya da ne kadar sürdüğü kesinleşmiş değil ancak, büyük ihtimalle uzun süre akciğerlerde yaşanan iltihaplanmadan kaynaklanıyor. Bu Kovid-19 tanısı konulan kişilerde bilinen bir geçmeyen etki. Buna sahipseniz daha önce deneyimlediğiniz hastalığın aslında Kovid-19 olma olasılığı var.

koronavirüs

5- Öksürüğünüz geçmiyor mu?

Kovid-19 geçiren kişilerdeki geçmeyen belirtilerden biri de öksürük. Genellikle kuru olan bu öksürük, balgam olmamasına rağmen sebepsizce görülüyor. Araştırmalara göre Kovid-19 geçirenlerin yüzde 43'ü yapılan testte pozitif oldukları anlaşıldıktan 14 ila 21 gün sonra bile öksürükten şikayetçi oldu.

koronavirüs

6- Yorgunluğunuz geçmiyor mu?

Kovid-19'lu kişinin uzayan belirtilerinden biri de yorgunluk hissi. Hastaların yüzde 53'ü, virüsün ilk belirtilerini göstermesinden yaklaşık 2 ay sonra da yorgunluk hissettiklerini söyledi. Bunun neden olduğu henüz tamamen belirlenemese de kişinin virüse karşı bağışıklık yanıtından ya da virüsün vücuttaki bir etkisi olabilir. Ancak yorgunluğun yaygın bir belirti olduğu ve yetersiz uyku gibi farklı sağlık sorunlarından da kaynaklanabileceği akıldan çıkartılmamalı.

koronavirüs

7- Hiç geçmeyeceğini düşündüğünüz alışılmadık belirtileriniz var mı?

Uzmanlar Kovid-19'un yeni bir virüs olması nedeniyle her an virüsle ilgili yeni bir şey öğrendiklerini vurguluyor. Virüsün kalıcı etkileri hakkında çalışmalar hala yapılıyor bu nedenle de bazı belirtileri gösteriyor olmanız bunun Kovid-19 kaynaklı olduğuna anlamına gelmiyor. Ancak araştırmalara katılan 100 eski Kovid-19 hastasının yüzde 78'inin çekilen emarlarında, önceden var olan sağlık durumlarından bağımsız, kalple ilgili anormal bulgulara rastlandı. Araştırmacılar bunun Kovid-19'un geçirilme şiddetine bağlı olmadığını da keşfetti. Kişinin beklenmedik ve geçmeyecekmiş gibi görünen sorunlardan musatrip olması halinde bunun Kovid-19'la bağı olsun ya da olmasın bir doktora danışmasını tavsiye ediliyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum