Ekim ve kasım aylarına dikkat!

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, "Daha da zorlaşacak

Ekim ve kasım aylarına dikkat!
14 Eylül 2020 - 14:36
DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, "Daha da zorlaşacak. Ekim ve Kasım aylarında daha fazla ölüm görebiliriz" ifadelerini kullandı.

Avrupa’da corona virüsü kaynaklı ölüm sayısının kısmen sabit kalmasına rağmen vakalarda artış raporlanırken, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge, endişelere yol açacak açıklamalarda bulundu.

Kluge, “Ülkelerin bu kötü haberi duymak istemediği bir zaman ve bunu da anlıyorum” ifadelerini kullanan Kluge, "Sürekli aşının pandeminin sonu olacağını duyuyorum. Tabii ki olmayacak. Aşının tüm nüfus gruplarına yardımcı olup olmayacağını bile bilmiyoruz. Şimdi bir gruba değil diğerine yardımcı olacağına dair bazı işaretler alıyoruz. Ve sonra farklı aşılar sipariş etmek zorunda kalırsak, tam bir lojistik kabus. Pandeminin sonu, toplum olarak bu pandemiyle nasıl yaşayacağımızı öğreneceğimiz andır. Bu bize bağlı ve bu çok olumlu bir mesaj.” diye konuştu.

Covid-19 Salgını

SON HAFTALARDA KESKİN BİR ARTIŞ VAR


Avrupa’daki vaka sayıları son haftalarda keskin bir artış gösterdi, özellikle İspanya ve Fransa’da. Sadece Cuma günü 55 ülkede 51 binden fazla yeni koronavirüs vakası raporlandı. Bunun da Nisan’daki zirveden daha fazla olduğu ifade edildi.

Covid-19 Salgınını yüzde 100 durdurabilecek bir aşının 6 ayda bulunmasının mümkün olmadığını belirten Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü ise sosyal medya hesabından şu açıklamaları yaptı:

Covid-19 Salgını

“Çiçek, çocuk felci, kızamık gibi tam ya da büyük oranda kontrol sağlayan olumlu aşılama örnekleri var. Ancak bunun için aşının çok etkili, örneğin, aşılanan popülasyonun yüzde 90-100'ünü koruması gerekiyor. Aynı zamanda güvenli, yani ciddi yan etkilerinin olmaması ve virüsün tehdit ettiği herkesin, her ülkenin aşıya ulaşabilmesi için ucuz olması da gerekiyor.”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum