Bre cahiller, bre haddini bilmezler!

Ahmet Davutoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın "Likidite önlemleriyle enflasyonu düşüreceğiz ve rekabetçi kur politikası izleyeceğiz" sözlerini sert sözlerle eleştirerek, son 20 yılın en y

Bre cahiller, bre haddini bilmezler!
14 Eylül 2020 - 18:08
Ahmet Davutoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın "Likidite önlemleriyle enflasyonu düşüreceğiz ve rekabetçi kur politikası izleyeceğiz" sözlerini sert sözlerle eleştirerek, son 20 yılın en yüksek dolarını ve faizlerini bu iktidarda gördüğünü belirtti.

Davutoğlu, "Sabah akşam faizle mücadele ediyoruz diyorlar. Önlerine gelen herkesi faizci ilan ediyorlar. Ama son 20 yılın en yüksek faizlerini bu koalisyon iktidarında gördük. Sabah akşam güçlü ekonomi palavraları havada uçuşuyor. Ama son 20 yılın en yüksek dolarını bu koalisyon iktidarında gördük. Şimdi bunlara yeni bir isim bulmuşlar. Ne diyorlar biliyor musunuz? 'Likidite önlemleriyle enflasyonu düşüreceğiz ve rekabetçi kur politikası izleyeceğiz' Şimdi böyle yabancı kelimelerde işin içine girdiği için anlaşılması zor olan. Sanki bilimsel gibi görünen bu cümleleri ben size tercüme edeyim. Ne demek bu, Türkçesini ben size söyleyeyim.

[caption id="attachment_45461" align="alignnone" width="850"]Berat Albayrak Berat Albayrak[/caption]

Likidite önlemleri dediği 'faizleri arttıracağız' diyorlar. Mevduat ve kredi faizleri artacak yani. Arttı mı? Evet, son birkaç haftadır faizler uçtu gitti.

"CAHİLCE İDDİA"

Nerede o meydan meydan dolaşıp, bizleri dahi faizci olarak itham eden Sayın Cumhurbaşkanı nerede şimdi? Faiz oranları yüzde 6,5-7'lerdeyken bu ithamlarda bulunuyorlardı. Şu anda faizler yüzde 15-20'lere bazı piyasalarda daha da yukarılara doğru gitti. Peki faizleri arttırıp ne yapacaklarmış? Yeni teknik bir ifade. Kendilerini ifadesiyle enflasyon düşecekmiş. Yahu hani faizler düşerse enflasyon düşerdi. Siz bu cahilce iddiayı sabah akşam millete bağıra bağıra anlatmadınız mı?

Bir de rekabetçi kur var. Nedir rekabetçi kur biliyor musunuz? Bunun da Türkçesini size söyleyeyim: Pul olmuş ayağa düşmüş Türk Lirasına... Değer kaybetmesinin Türk Lirasının yeni ismi 'rekabetçi kur'.

Ahmet Davutoğlu - Tayyip Erdoğan

Madem rekabetçi kurdu niye daha önce Türk Lirasını korumak için son 1 yıl içerisinde 95 milyar doları heba ettiniz. Bre cahiller, bre ekonomi bilmezler, bre haddini bilmezler.

Merkez Bankası'nın rezervinden 95 milyar dolar nereye gitti? Madem rekabetçi kur ile Türk Lirası düşük değerde tutulacaktı niye bu dolarları harcadınız. Aferin size! Siz aynen böyle devam edin işte. Böylesi bir liyakatsizlik ve cahilliği dünyanın hiçbir yerinde bulamazsınız." dedi.

Ahmet Davutoğlu

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum