Biden, yardımcı olarak Kamala Harris'i seçti

55 yaşındaki Kamala Harris, ABD tarihinde seçimlere başkan yardımcısı adayı olarak katılan ilk siyah kadın

Biden, yardımcı olarak Kamala Harris'i seçti
11 Ağustos 2020 - 20:00
55 yaşındaki Kamala Harris, ABD tarihinde seçimlere başkan yardımcısı adayı olarak katılan ilk siyah kadın.

Joe Biden, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ülkemizin başarılı kamu görevlilerinden biri olan ve sıradan vatandaşlar için korkusuzca savaşan Kamala Harris’i başkan yardımcısı olarak seçtiğimi açıklamaktan büyük onur duyuyorum. Kamala başsavcı olarak görev yaptığı dönemde Beau (Joe Biden’ın savcı olan ve 5 yıl önce hayatını kaybeden oğlu) ile yakın çalıştı. Birlikte büyük bankalara meydan okuyarak çalışan kesimi yüceltmelerine; kadın ve çocukları istismara karşı koruduklarına tanıklık ettim. O zaman da kendisiyle gurur duymuştum. Şimdi de kampanyamda kendisini ortağım olarak görmekten gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.Joe Biden’ın, başkan yardımcılığı adayı olarak adı geçen isimleri gün içinde arayarak tercihiyle ilgili bilgilendirdiğini, kendisine yakın kaynaklar açıklamıştı. Başkan Barack Obama döneminde başkan yardımcısı olarak görev yapan Joe Biden, Kasım ayında yapılacak seçimlere kadın bir başkan yardımcısı adayıyla katılacağını söylemişti.

Joe Biden’ın ekibi çok sayıda kadın adayla görüşmüş ve her biriyle ilgili araştırma dosyası hazırlayarak Biden’a sunmuştu. Biden’ın başkan yardımcısı adayları arasında California Senatörü Kamala Harris’in yanı sıra, Obama döneminde ulusal güvenlik danışmanı olarak görev yapan Susan Rice, Atlanta Belediye Başkanı Keisha Lance Bottoms ve Michigan Valisi Gretchen Whitmer’ın adı geçmişti.Siyah seçmenin Biden’a desteğinin 2016 yılında Trump’ın kıl payı kazandığı ancak son dönemde yapılan anketlerde Demokrat rakibinin gerisinde kaldığı Michigan, Pennsylvania ve Wisconsin gibi kararsız eyaletlerdeki yarışta etkili olması bekleniyor.

Siyah seçmenin oyu Biden’ın dört yıl önceki seçimlerde kazandığı Georgia ve Florida eyaletlerinde seçimi alabilmesi için önem taşıyor. Son anketlere göre seçim yarışının bu eyaletlerde çekişmeli olması bekleniyor.77 yaşındaki Joe Biden’ın başkan yardımcısı adayını belirleme süreci, Demokrat siyasetçinin yaşı sebebiyle çok yakından takip edilmişti. Joe Biden, Kasım ayındaki seçimleri kazanması halinde ABD tarihindeki en yaşlı başkan olacak.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum