Adalet Bakanlığı KPSS ile memur alımı yapacak

En az lise mezunu olma şartı ile KPSS 70 puanla koruma ve güvenlik görevlisi alımı yapılacak.

Adalet Bakanlığı KPSS ile memur alımı yapacak
28 Aralık 2020 - 11:49 - Güncelleme: 28 Aralık 2020 - 11:58

Adalet Bakanlığı KPSS 70 puanla en az lise mezunu  koruma ve güvenlik görevlisi  alımı yapacak. Başvuruda bulunan adaylar bakanlık tarafından gerçekleştirilecek sözlü sınav sonucuna göre merkez teşkilatlara atama gerçekleştirilecek. 40 koruma ve güvenlik görevlisi alımı için bakanlık mülakata 3 katına kadar adayı davet edecek.

Koruma ve Güvenlik Görevlisi başvuruları ne zaman başlayacak?

2021 Adalet Bakanlığı koruma ve güvenlik görevlisi memur alımı başvuruları 4 Ocak 2021 tarihinde başlayıp 15 Ocak 2021 tarihi saat 23:59:59’a kadar devam edecek. Başvurular https://pgm.adalet.gov.tr internet adresi üzerinden E- Devlet ile giriş yapılarak alınacak.

Koruma ve Güvenlik Görevlisi başvuru şartları neler?

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak,

b) 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 10 uncu maddesi hükmü gereğince Güvenlik soruşturması olumlu olmak,

c) Lisans mezunları için 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP3, önlisans mezunları için 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2020 Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP94 puan türünden 70 ve üzeri puan almış olmak.

d) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelemiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak.

Koruma ve Güvenlik Görevlisi özel başvuru şartları neler?

a) En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

b) Son başvuru tarihi itibarıyla geçerlilik süresi dolmamış özel güvenlik görevlisi kimlik kartına (silahlı ibareli) sahip olmak,

c) Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, merkezi sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla 30 yaşını bitirmemiş olmak, (01 Ocak 1990 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

ç) Erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm’den kısa boylu olmamak,

d) Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak, bedensel özürlü olmamak, şaşılık, körlük, topallık, işitme kaybı, çehrede sabit eser, uzuv noksanlığı, kekemelik ve benzeri engeller bulunmamak,

e) Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin;180 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 80+13=93’ten fazla, 80-17=63’ten az olmaması gerekmektedir.)

Koruma ve Güvenlik Görevlisi atama sırasında istenecek belgeler

1) Öğrenim durumlarını gösteren belgenin aslı veya sınav birimi ya da ilgili öğretim kurumunca onaylı örneği,

2) İlanın Özel Şartlar bölümünün (e) bendinde belirtilen şartların yanı sıra aşağıdaki hususları kapsayacak şekilde Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alınan “özel güvenlik görevlisi olur” ibareli sağlık raporu,

a) Psikiyatri: Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (Psikopati); alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak,
b) Nöroloji: Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak,
c) Göz: Görme engeli veya gece körlüğü olmamak,
ç) Kulak Burun Boğaz (KBB): Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak.

3) İki adet vesikalık fotoğraf,

4) Mal bildirimi,

5) Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı sureti.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum