2020 ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM-2020 ALES puan hesaplaması nasıl yapılır? Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) bugün saat 10:15’te gerçekleştirildi

2020 ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?
16 Ağustos 2020 - 15:21
ÖSYM-2020 ALES puan hesaplaması nasıl yapılır?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) bugün saat 10:15’te gerçekleştirildi. Sınavda ter döken adaylar merakla sonuçları beklemeye başladı.

ALES sınavı bu yıl 16 Ağustos tarihinde düzenlendi. Sınavda, Matematik testinden 50, Türkçe testinden ise 50 soru soruldu. Sınav 150 dakika sürdü.

[caption id="attachment_44018" align="alignnone" width="800"]ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?[/caption]

2020 ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?

2020-ALES/1 sonuçları 7 Eylül'de açıklanacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden veya mobil uygulamalarından öğrenebilecekler. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmünde kabul edilecek.

Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacak. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacak. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere "Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi" işlemini hizmete sunuldu. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir "Sonuç Belgesi Kontrol Kodu" basılıyor. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılıyor.

[caption id="attachment_44017" align="alignnone" width="800"]ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ALES sonuçları ne zaman açıklanacak?[/caption]

ÖSYM-2020 ALES puan hesaplaması nasıl yapılır?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecek. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru cevaplar ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecek. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecek. Böylece her aday için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan (SP) hesaplanacak. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı puan, sözel ağırlıklı puan ve eşit ağırlıklı puan (AP) hesaplanacak.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum