100 bin imzada süre tamamlandı

Cumhurbaşkanı seçiminde seçmenler tarafından aday gösterilenler için ilçe seçim kurullarına imza verme işlemi saat 20:00 itibarıyla sona erdi

09 Mayıs 2018 - 22:02
Cumhurbaşkanı seçiminde seçmenler tarafından aday gösterilenler için ilçe seçim kurullarına imza verme işlemi saat 20:00 itibarıyla sona erdi.

24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde seçmenler tarafından aday gösterilen isimler için ilçe seçim kurullarına imza verme işlemi saat 20.00 itibarıyla tamamlandı.

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) belirlenen Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin takvim uyarınca, seçmenlerin cumhurbaşkanı adayı göstermek istedikleri isim için imza verme işlemi 4 Mayıs'ta başlamıştı.

Seçmenlerin imzasıyla cumhurbaşkanı adayı olmak üzere başvuran İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz için son olarak bugün saat 20.00'ye kadar ilçe seçim kurullarına imza verildi.Bu isimlerden 100 bin imzaya ulaşanlar, 24 Haziran'daki cumhurbaşkanı seçiminde aday olabilecek.

Siyasi partilerin aday gösterme süresi ise 5 Mayıs'ta sona ermişti.

AK Parti ve MHP'nin kurduğu "Cumhur İttifakı" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, CHP Muharrem İnce'yi, HDP ise Selahattin Demirtaşcumhurbaşkanı adayı göstermişti.İyi Parti Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener ve Saadet Partisi Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu ikinci günde barajı geçerken, Vatan Partisi Cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek için dün sabah saatlerinde 95 bin civarında imza toplandı. Perinçek, dün öğle saatleri itibariyle 100 bin barajını aştı. Türkiye genelinde ise bu 3 parti için toplamda 507 bin 919 oy kullanıldığı öğrenildi.

YSK, cumhurbaşkanı geçici aday listesini yarın ilan edecek. Cumhurbaşkanı kesin aday listesi ise 13 Mayıs'ta ilan edilecek ve cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak.(AA)

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum