1 MİLYON KİŞİNİN KİMLİK BİLGİLERİYLE VURGUN

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele ޞube Müdürlüğü'ne şikayette bulunan çok sayıda kişi, banka hesaplarından bilgileri dışında para çekildiğini ve harcama yapıldığı yönünde ihbarda bulundu

17 Şubat 2017 - 14:27

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele ޞube Müdürlüğü'ne şikayette bulunan çok sayıda kişi, banka hesaplarından bilgileri dışında para çekildiğini ve harcama yapıldığı yönünde ihbarda bulundu. Emniyet güçleri gelen ihbarlar üzerine başlattığı çalışmayla kredi kartları ve kimlik bilgileriyle dolandırıcılık yapan bir şebekenin varlığını belirledi. Dolandırıcılık şebekesi 6 ay boyunca teknik ve fiziki olarak takip edildikten sonra, Siber Suçlarla Mücadele ޞube Müdürlüğü ekipleri ve Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ޞubat ayının ilk haftası farklı tarihlerde düzenlediği operasyonlarda toplam 16 kişiyi gözaltına aldı. Yapılan aramalarda 6 dizüstü bilgisayar, 10 harddisk, bir miktar para ile çok sayıda flash bellek ve cep telefonları ele geçirildi.

Emniyet güçleri dolandırıcılık şebekesi üyesi İsmail Y.'nin bankada işe başladıktan sonra yüksek limitli banka müşterilerinin bilgilerini şebekeye ulaştırdığını belirledi. İsmail Y. ve şebekenin lideri olduğu iddia edilen Metin E.'nin geçmişte bir çağrı merkezinde birlikte çalıştıkları bilgisine ulaşıldı.

ޞebeke internet üzerinden özel bir sistemle kendi kullandığı numarayı bankaların çağrı merkezi numaraları gibi göstererek aramalar yaptığı ve şebeke elemanlarının kendilerini banka görevlisi olarak tanıttıktan sonra aradıkları kişinin tüm kişisel bilgilerini telefonda doğrulayıp güven oluşturduğu öğrenildi. Yapılan bu aramalarda şebeke üyelerinin banka müşterisine 'Hesabınızdan şüpheli işlemler yapılmış, işlemlerin iptali için cep telefonunuza gelen şifreyi bizimle paylaşın' diye gelen şifreleri alarak hesaplarındaki paraları internet bankacılığı üzerinden şebekenin diğer üyelerine yolladığı ve kısa sürede çok sayıda el değiştirerek paranın çekildiği belirlendi.

ޞebeke üyelerinin banka hareketlerinde yapılan incelemelerde ilk belirlemelere göre 1 yılda yaklaşık 13 milyon liralık hareket belirlendi. Toplanan delillerin ışığında Tapu Müdürlükleri ve ilgili birimlere şüphelilerin üzerilerine kayıtlı bulunan ev ve araçların bilgilerini istendi.

Siber Suçlarla Mücadele ޞube Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan 16 kişi adliyeye sevk edildi. ޞüphelilerden

ޞebeke lideri olduğu iddia edilen Metin E. ve bankada çalışan şebeke üyesi İsmail Y.'nin de aralarında bulunduğu 11 kişi çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. 5 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. ޞüphelilerin bankamatiklerden para çekmesi güvenlik kameralarına yansıdı.

Siber Suçlarla Mücadele ޞube Müdürlüğü ekipleri ele geçirdiği hard disklerde yaptığı incelemede yaklaşık 1 milyon kişinin adı, soyadı, TC kimlik numaraları, adresleri ile kullandıkları kredi kartlarının ilk ve son 4 hanelerinin olduğu bilgileri buldu.

Polis ekipleri ele geçirdiği dijital verileri incelemeye devam ediyor.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum