fbpx
Connect with us

Ekonomi

Yaz Seracılığı projesi Sarıveliler’de

Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün hazırladığı 4 proje, 1 milyon 335 bin lira hibeye hak kazandı.

Yayımlanma

Sarıveliler’de proje uygulamasıyla yapılan seraların açılışı yapıldı.

Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün hazırladığı 4 proje, 1 milyon 335 bin lira hibeye hak kazandı.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının uyguladığı “Kırsal Dezavantajlı Alanlarda Kalkınma Programı” kapsamında, Sarıveliler İlçemizde bölgedeki küçük ve parçalı tarım arazilerinden daha fazla gelir elde edilmesi amacıyla “Toroslarda Yaz Seracılığı” projesi ile yapımı tamamlanan seraların, açılış töreni düzenlendi.

06 Eylül 2017 tarihinde düzenlenen törene; Sarıveliler Kaymakamı Hasan Sadebıyık, Garnizon Komutanı Sedat Türk, Sarıveliler Belediye Başkanı Hayri Samur, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Özçalık, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Karaman İl Koordinatörü Özgür Öztürk, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Proje Koordinatörü Ümit Yorgancılar, köy muhtarları, daire ve şube müdürleri, teknik personel ve üreticiler katıldılar.

Programda bir açılış konuşması yapan İl Müdürü Orhan Özçalık; İl Müdürlüğü olarak özellikle arazi varlığı kısıtlı olan dağ köylerimizdeki çiftçilerimizin gelirlerinin artırılmasına yönelik çalışma ve projeler yaptıklarını belirterek, bu kapsamda Kırsal Dezavantajlı Alanlarda yürütülen “Toroslarda Yaz Seracılığı Projesi”ni uygulamaya koyduklarını söyledi.

Bu projenin 9 çiftçimize toplam 7.832 m² alanda uygulandığını söyleyen Özçalık, yaklaşık 1 er dekarlık 9 adet seranın % 80 inin hibe olduğunu, 47 bin TL’si çiftçi katkısı 188 bin TL’si de hibe olmak üzere toplam proje bedelinin 235 bin TL olduğunu ifade etti.

Projenin başarılı olarak sürdüğünü ve sonuçları itibariyle de çiftçilerin memnun olduğunu gördüklerini belirten İl Müdürü Özçalık, önümüzdeki yıl için de KOP Kalkınma İdaresi Başkanlığına aynı konuda 20 adet daha sera yapımı için proje sunulduğunu ifade ederek, açılışını yaptıkları seraların hayırlı olmasını temenni etti.

İl Müdürü Orhan Özçalık’ın ardından bir konuşma yapan Sarıveliler Belediye Başkanı Hayri Samur; Sarıveliler’in gelişmesi için çok önemli gördükleri bu tür projeleri çok önemsediklerini, Belediye olarak her türlü desteği verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini ifade ederek, seraların üreticilere hayırlı olmasını diledi. Sarıveliler Kaymakamı Hasan Sadebıyık törende yaptığı konuşmada, Sarıveliler ilçesinin gelişmesinde tarımsal üretimin büyük önem taşıdığını özellikle seracılığın gelişmesi ile yakın pazarlara gönderilecek ürünlerin çiftçilerin gelir kaynaklarının artmasına sebep olacağını belirterek, yapımı devam eden Alanya-Sarıveliler yolunun söz konusu tarımsal ürünlerin daha hızlı pazara ulaşmasını sağlayarak zirai gelirin artmasına katkı sağlayacağını söyledi. Bu sezon Kiraz ürününün gayet iyi bir fiyattan satışının sağlandığına dikkat çeken Kaymakam Sadebıyık, zirai ürün deseninin çeşitlendirilmesinin gerekliliğine dikkat çekerek seraların hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Konuşmalarının ardından seraların temsili anahtarları sera sahibi çiftçilerimize protokol üyelerince teslim edildi. Program bütün seraları temsilen İbrahim Çetin‘e ait seranın açılışının yapılması ile sona erdi.

Okumaya devam et
Yorum yap

Yorum Belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam
CLOSE
CLOSE