Vaser Liposuction Ve Karın Germe Estetiği

5 January 2019 Off By HaberKaraman

Liposuction, kelime anlamı olarak yağ alma, yağ çekme anlamına geliyor. Liposuction işlemi ile bacak, basen, kalça, karın, bel, göbek gibi belirli bölgedeki cilt altı yağ dokuları parçalanarak alınıyor. Böylece vücudun sarkma olmadan şekillendirilmesi sağlanıyor. Klasik liposuction ve vaser liposuction arasındaki en büyük fark yağ alımında kullanılan yöntemdir. Vaser liposuction uygulamasında yağların sıvılaştırılma işlemi ultrasonografik ses dalgaları yardımı ile yapılır.

Vaser Liposuction Nasıl Yapılır?

Vaser liposuction, işlem görecek bölgeye genel anestezi, lokal anestezi ya da sedasyon yöntemi uygulanarak yapılır. Anestezi yöntemi, uygulama yapılacak bölgenin genişliği, yağ oranı ve hastanın sağlık durumuna göre belirlenir. Geniş bölgeler için genel anestezi yapılması daha uygun olur. Kol, yüz, çene gibi daha küçük bölgelerde ise lokal anestezi ya da hafif uyuşukluk hali denilen sedasyon yöntemi tercih edilir. Bölgeye iğne deliği kadar küçük bir alandan (yaklaşık 1-2 mm kadar) girilerek vaser liposuction uygulamasına başlanır. İlk olarak lazer etkisi uygulanır ve bölgede bulunan toplu yağ hücrelerinin bütünlüğü bozularak eritilir.

Tamamen sıvı hale getirilen yağ hücreleri, özel kanüllü vakumlar aracılığıyla dışarı alınır. Ya da lipoliz dediğimiz vücudun kendi doğal mekanizmasıyla eriyen yağları dışarı atması beklenir. Lazer enerjisi ortama yaydığı ısı ile kan damarlarının büzülmesini sağladığı için, uygulama yapılan bölgede morluk, kanama, kanlı sıvı birikimi gibi durumlar görülmez. Uygulama yalnızca yağ dokularını hedef aldığı için vücuttaki bağ dokusu, sinir veya kan damarları zarar görmez. Aksine, vaser liposuction sayesinde deri altı dokusunda bağ dokusu oluşumu artarak yeniden onarım sağlanır.

Vaser cihazı ile yapılan liposuction işleminde sıkılaştırma etkisi olduğu için uygulama bölgesinde sarkma meydana gelmez. Ciltte görülen gerilme ve sıkılaştırma etkisi gözle görülür biçimde artarak devam eder. Uygulama sonrası 3 hafta boyunca medikal korse giyilmesi önerilir. İyileşme süresince ödem ve hafif kızarıklık etkileri görülse de en fazla 3 haftaya kadar vücut normale döner. Uygulama sonrası maksimum 2 gün sonra banyo yapılabilir.

Vaser Liposuction Avantajları Nelerdir?

Vaser liposuction kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de özellikle meme büyümesi tedavisinde tercih ediliyor. Sıkılaşmış meme dokusu üzerinde en etkili sonucu veren tedavi yöntemlerinden biri olan vaser liposuction işlemi sonrası deri gerginleştirilerek sıkı bir görünüm sağlanır. Uygulama ile meme altı dokusu üzerinde biriken yağlar ultrasonik ses dalgaları yardımı ile eritilerek dışarı atılır. Vaser liposuction’un en önemli avantajı minimal invaziv cerrahi yönteminin kullanılmasıdır. Bu yöntem sayesinde daha başarılı sonuçlar elde ediliyor ve hastanın iyileşme süreci kısaltılıyor. Ayrıca uygulama, kombine olarak tüm vücuda yapılmayacaksa genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. İşlem süresi de oldukça kısadır. Bacak gibi geniş bölgelerde ortalama 40 dakika olan tedavi süresi, kol bölgesinde 30 dakika, çene altı ve yüz bölgesinde ise 15-20 dakikaya kadar düşüyor. Uygulama kan damarları ve sinirlere zarar vermediği için oldukça güvenilirdir. Bu nedenle vaser liposuction sonrası, ödem, kızarma, morluk, şişlik, kanama gibi problemler daha az görülür ve hasta kısa sürede gündelik yaşantısına döner. Yağların alınması ile birlikte cildin sıkılaşması sağlandığından, vücutta sarkma tarzı sorunlar oluşmaz.

Karın Germe Ameliyatı
Özellikle aşırı kilolar ve hamilelik nedeniyle karın bölgesinde yoğun biçimde meydana gelen gevşeme ve sarkmalar için karın germe ameliyatı, tıptaki adıyla abdominoplasti tavsiye edilir. Bunun yanı sıra kısa süreli kilo alıp verme süreçleri de karında gevşemelere sebep olabilir. Karın germe estetiği yapılırken, karın bölgesinin alt ve orta kısımlarında depolanan fazla yağ dokuları alınır. Karın dokusu kesilip fazlalık dışarı alındıktan sonra, karın bölgesi dikilerek kapatılır. Dikim esnasında karın bölgesi gerginleştirilir. Hastanın ihtiyacına göre, elastikiyetini yitirerek gevşeyen karın kasları da onarılabilir. Böylece daha sıkı bir görünüm elde edilmiş olur. Toplamda 2-3 saat aralığında süren karın germe ameliyatında genel anestezi kullanılır. Ameliyattan sonra, kanama ve şişmeyi en aza indirebilmek amacıyla karın çevresi sargı ile sarılır. Karın derisi altına yerleştirilen dren tüpleri de ameliyat sonrası en geç 48 saat içinde alındıktan sonra hasta taburcu edilir. Karın germe ameliyatı, aşırı kilolu kişiler için uygulanmaz. Genellikle kilolar verildikten sonra sarkmaları düzeltmek için karın germe estetiği yapılır. Ameliyat sonrası yeniden doğum yapmayı düşünen hastaların, karın germe işlemini hamilelik sürecinden sonra yaptırması, sarkmanın tekrarlanmaması adına daha uygundur.

Mini Karın Germe Operasyonu

Tam karın germe estetiğinden farklı olarak, karın bölgesinde daha az sarkıklık ve gevşeme yaşayan kişiler için tercih edilir. Ameliyat kasık üzerinde açılan küçük bir kesikten girilerek yapılır. Operasyon, ortalama 1-2 saat sürer.