fbpx
Connect with us

Ekonomi

Üreticilere yeni gelir kapısı

Konya Ovası Projesi (KOP) bölgesinde, lavanta, ahududu ve böğürtlen üretimi üreticiler için yeni gelir kapısı olacak.

Yayımlanma

Konya Ovası Projesi (KOP) bölgesinde, lavanta, ahududu ve böğürtlen üretimi üreticiler için yeni gelir kapısı olacak.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının, KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (KOP TEYAP) 2016 yılı mali destek programı çerçevesinde Hüyük ilçesindeki proje alanlarının yerinde incelendiği bildirildi.

Konya, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde ve Yozgat gibi KOP bölgesi illerinde üreticilere mali destek sunulduğu hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Konya’da, Hüyük Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen projelerde lavanta yetiştiriciliği ve lavanta balı ile ahududu ve böğürtlen yetiştiriciliği üretimi gerçekleştirilmektedir.

İlçemizin, Çamlıca, Burunsuz ve Göçeri mahallelerindeki 5’er dekarlık alanlarda toplam 15 bin lavanta fidesi toprakla buluşturulurken, proje faaliyetleri bünyesinde 25 bin fidenin daha uygun alanlarda dikimi gerçekleştirilecektir. Dağlık kıraç alanlarda, bölge halkına ek gelir kaynağı olması amacıyla başlatılan projede, kuru lavanta çiçeklerinin kilosu 8 ile 12 lira arasında değişen rakamlarla pazarlanabilmektedir.

Ahududu ve böğürtlen yetiştiriciliği projesi ise Hüyük Merkez, Mutlu, İlmen, Çamlıca ve Çavuş Mahalleleri gibi özellikle parçalı arazilerin yoğun olduğu alanlarda hayata geçirilmiştir.

Turizm sektörü başta olmak üzere pastanelerin ihtiyacını karşılamak için sürdürülen projede, dondurulmuş böğürtlen ve ahududu meyveleri bölge halkına yeni gelir kapısı oluşturacaktır.”


AA

Okumaya devam et
Yorum yap

Yorum Belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam