fbpx
Connect with us

Ekonomi

“SORUNLARI BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ”

TÜGİAD Olağan Genel Kurulunda 3. kez başkan seçilen Ali Yücelen, Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini vurgulayarak, “Gün birlik ve beraberlik günüdür” dedi.

Yayımlanma

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) 16. Olağan Genel Kurulunda Ali Yücelen 3. kez TÜGİAD Başkanı seçildi.

Genel kurulda konuşan Gümrük ve Ticaret Balkanı Bülent Tüfenkci, 2008 ekonomik krizinin etkilerinin hala hissedildiğini belirterek, küresel etkilerin yanı sıra 15 Temmuz darbe girişiminin de ülkeyi olumsuz etkilediğini anlattı.

Türk haklının hem demokrasisine hem de ekonomisine sahip çıktığının altını çizen Tüfenkci, “Böylelikle 15 Temmuz’un neden olduğu yaraları sardık. Ekonomi için siyasal istikrar çok önemlidir. Mali disiplinden taviz vermedik ve vermeyeceğiz. Bugün bütçe açığının milli gelire oranı artık yüzde 1’ler seviyesindedir” dedi.

Türkiye ekonomisini küresel ekonomiden ayrı görmenin mümkün olmadığının altını çizen Bakan Tüfenkci, 2018 ve sonrasında yüzde 5 ve üzerinde büyüme hedeflendiklerini söyledi. “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 için 500 milyar dolar ihracat hedefi koymuşsa, sizlere güvenerek koymuştur” diyen Tüfenkci sözlerine şöyle devam etti: “Bizler burada sizlerin önüne engel çıkartmak için değil, sizlerin önünüzü açmak için bulunuyoruz. Burada memnuniyetle belirtmek isterim ki, sizlerden gelen önerileri ciddiyetle değerlendirdik. TÜGİAD istedi ve biz yaptık. Karşılıksız çek dediniz inceledik ve hemen gereğini yaptık. KOBİ’lere finansman dediniz, Kredi Garanti Fonu’nu KOBİ’ler için kullanın dediniz, bakın son düzenlemede onu da yaptık. Artık Kredi Garanti Fonu yatırım yapmak isteyen, iş yapmak isteyen KOBİ’lerimize yüzde 90’lara varan garantilerle kredi sağlıyor.”

Okumaya devam et
Yorum yap

Yorum Belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam