Sonbahar Dönemi Şap Aşılama kampanyası | Karaman Haber
reklam reklam
Karaman Haber

Sonbahar Dönemi Şap Aşılama kampanyası

Sonbahar Dönemi Şap Aşılama kampanyası
Bu haber 28 Ekim 2016 - 19:25 'de eklendi.

Karaman’da şap hastalığına karşı koruyucu olarak yapılan sonbahar dönemi şap aşı uygulaması tamamlandı.

Sonbahar dönemi şap aşılama kampanyası kapsamında Karaman genelinde 50 bin 924 büyükbaş hayvan şap hastalığına karşı aşılandı.

Şap hastalığı, tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülebilen bulaşıcı ve viral bir hayvan hastalığı olup ölümlere sebebiyet vermesinin yanı sıra, et, süt veriminde önemli verim kayıplarına neden olarak çiftçilerimizi ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor.

Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında yapılan il genelindeki büyükbaş hayvanların yüzde 90’ı aşılandı. 11 Ağustos’ta başlayan ve 21 Ekim tarihinde sona eren 2016 Yılı Sonbahar Şap aşılama kampanyası döneminin başladığının duyurulmasıyla Karaman genelinde 3 aydan büyük 50.924 büyükbaş hayvan şap hastalığına karşı aşılanırken, hayvan yetiştiricilerine; veteriner hekimler ve teknisyenler tarafından çeşitli hayvan hastalıkları ve bu hastalıklara karşı alınması gereken önlemler hakkında da bilgiler verildi.

Şap aşılama kampanya dönemindeki % 90’lık yüksek aşılama oranı Karamanlı yetiştiricilerin şap aşılama konusuna karşı duyarlı olduğunu gösterdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA