Connect with us

Kültür Sanat

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ANILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Kültür, Ahlak ve Medeniyet Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen etkinlikle 102’nci yıldönümünde Sarıkamış Harekatı ޞehitleri anıldı.

Yayımlanma

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Topluluk Başkanı Mehmet Furkan Çörten, 22 Aralık 1914’te Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu ve Rusya İmparatorluğu arasında Sarıkamış’ta gerçekleşen kara çatışmaları ile ilgili bilgi vererek şöyle konuştu: “120 bine yakın askerimizin katılıp 90 bine yakınının şehit düştüğü, içlerinde daha ergenlik çağına bile girmemiş çocukların donarak can verdiği bu harekat, tarihimiz açısından hazin bir girişim olmuştur. Bugün Karaman’da da kar yağıyor. Onları anlamamız açısından bu güzel bir fırsat. Günümüzde millet olarak elde etmiş olduğumuz başarılarımız unutturulmaya çalışılıyor. Fakat bizler bilinçli gençler olarak bu özel günleri unutmayacağız ve unutturmayacağız. ޞehitlerimizi her fırsatta en güzel biçimde yad edeceğiz. Böyle bir günde bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ederim.”

Topluluk Başkanı Mehmet Furkan Çörten’in konuşmasının ardından Sarıkamış Harekatını anlatan ’120’ isimli filmin gösterimi yapıldı.

Okumaya devam et
Yorum yap

Yorum Belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam