Reklamı Geç

Rektör AK, basın mensuplarıyla buluştu

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, Karaman’daki basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Rektör AK, basın mensuplarıyla buluştu
12 Nisan 2021 - 14:32
   Basın toplantısına ildeki basın temsilcilerinin yanı sıra üniversitenin rektör yardımcıları ile
akademik ve idari birim temsilcileri de katıldı.

   Rektör Namık Ak, hoş geldiniz konuşmasının ardından slayt sunusu eşliğinde üniversitenin kuruluşundan bugüne, geldiği aşamayı sayısal veriler ışığında aktardı. Rektör Namık Ak daha sonra kendisinin KMÜ ile ilgili projeleri ve gelecek döneme ilişkin hedefleriyle ilgili bilgiler paylaştı.

   Rektör Namık Ak, üniversitenin yetkinlik alanlarını geliştirmek ve üniversiteye yeni akademik birimler kazandırmak amacıyla üç farklı fakülte kurma yönünde niyetleri olduğunu belirterek akademik hedefleriyle ilgili şunları dile getirdi: “Üniversitenin Mühendislik Fakültesi ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde ziraat, gıda, tarım alanlarında uzmanlaşmış öğretim üyesi sayısını artırmak, bu alanlarda üniversitenin teknik altyapısını geliştirmek ve bölgenin taleplerini karşılamaya yönelik bir Ziraat Fakültesi kurmak; orta vadede ise Ziraat Fakültesi bünyesinde Bahçe Tarımı, Gıda İşleme, Zootekni gibi bölüm ve programları açarak öğrenci kabulünü sağlamak istiyoruz. Aynı şekilde üniversitede medya ve iletişim ile ilgili bölüm ve programları güçlendirerek orta vadede animasyon ve dijital tasarım uygulamaları konusunda yeterlik kazanmış bir İletişim Fakültesi kurmayı hedefliyoruz. Yine üniversitenin rekreasyon, turizm ve otelcilik, ağırlama ve ikram hizmetleri gibi bölüm ve programlarını geliştirip orta vadede özellikle inanç turizmi alanında yoğunlaşmış bir Turizm Fakültesi kurmayıamaçlıyoruz.”

   Tıp Fakültesi Morfoloji binası için ön proje çalışmalarının da başladığını ve bina inşaatının en kısa sürede tamamlanacağını dile getiren Rektör Namık Ak, önümüzdeki yıldan itibaren
öğrencilerin Karaman’da eğitim almalarını ümit ettiklerini söyledi.

   Rektör Namık Ak, üniversitenin tematik alanlarından birini elma olarak belirlemek istediklerini hatırlatarak “elma’dan elmas’a” temasıyla, ülkemizdeki elma üretiminde söz sahibi iller arasında yer alan Karaman’da elmanın tarımsal ve ekonomik değeri konusunda projeler geliştirmeyi ve bu alanda ihtisaslaşma sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Rektör AK, 2021 yılının UNESCO tarafından ve Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile ‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ olarak belirlendiğini hatırlatan Rektör Namık Ak, konuyla ilgili hassasiyetlerini paylaşarak şunları söyledi: “Yunus Emre’nin diyarı Karaman’da bu yılın önemine de istinaden daha etkin faaliyetler yapmak, Yunus Emre’nin Karaman’la özdeşleşmesini sağlamak istiyoruz. Bu bağlamda üniversitemizde Yunus Emre ile ilgili pek çok faaliyet planladık ve adım adım bunları hayata geçireceğiz. Bu konuda sizlerin de ilgisiyle Yunus Emre’yi Karaman’a yakışır bir şekilde yalnızca bu yıl değil, bundan sonraki yıllarda da anmaya devam edeceğiz.”

   Rektör Namık Ak, sunumunun ardından basın temsilcileri ile istişarede bulunarak kendisine yöneltilen soruları içtenlikle cevapladı.
   
   Basın toplantısı, iyi dilek temennilerinin ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum