fbpx
Connect with us

Sağlık

Meslek Hastalıklarına Çözüm

Bele düşen yükün fazla olması sonucu ortaya çıkan bel fıtığı sebep olduğu şiddetli ağrılar ile insanlara zor anlar yaşatıyor.

Yayımlanma

Bugün sizlere çağımızın en önemli meslek hastalıklarından birisi olan bel fıtığı hakkında bilgi vereceğim. İş hayatında çoğunlukla masa başında olanlar ya da bedenen ağır iş yükü altında olanlarda görülen bu hastalık insanlar için büyük sorunlar yaratabilir. Bele düşen yükün fazla olması sonucu ortaya çıkan bel fıtığı sebep olduğu şiddetli ağrılar ile insanlara zor anlar yaşatıyor.

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir ?

İnsan vücudunun omurgasında birçok kemik bulunmaktadır. Bu kemiklerin arasında esnekliğini ve daha rahat hareket etmesini sağlayan küçük ve dairesel diskler vardır. Bel fıtığı bu disklerin yerinden oynaması veya yıpranması sonucu oluşur. Eğer bu diskler yerinden oynarsa omurgada bulunan ve beyne ileti gönderen sinirlere baskı yapar ve bu baskılarda şiddetli ağrılara yol açar.

Bel fıtığının belirtileri arasında bulunan bacak ve bel ağrılarının şiddeti oldukça fazladır. Bu ağrılara sahip olan her kişi bel fıtığı değildir elbette. Bunun anlaşılması için en yakın tıbbi kuruluşa gidilmeli, röntgen ya da mr çektirilmelidir. Doktorların daha kesin teşhis koyması için bu muayeneler gereklidir. Bu ağrılar kişilerdeki kas ağrıları sebebiyle de oluşabilir.

Nasıl Tedavi Edilir ?

Bel fıtığı tedavisi günümüzde ameliyatlı ve ameliyatsız olarak yapılabilmektedir. Tedavi türünün neye göre seçileceği ise hastanın bel fıtığının ilerlemiş olup olmamasına bağlıdır. Hastalık ileri seviyelere ulaşmışsa ameliyattan başka çözüm kalmamıştır. Lakin hastalık ameliyat gerektirmeyen bir boyuttaysa bu aşamada ameliyatsız tedavi yöntemleri yapılır. Bel fıtığı tedavisi için gerekli donanımları bulunan hastaneleri tercih etmeniz ve özellikle bilgili ve tecrübeli hekimlere yönelmeniz sağlığınız açısından daha verimli olacaktır.

Ameliyatsız tedavide epidural enjeksiyon uygulaması yapılır. Hastanın ağrısı hafifletilir. Sonrasında ise hastaya egzersizler verilir. Bu egzersizlerin yanında da fizik tedavi uygulamaları hastaya yapılır.

Hastalığın ilerlemiş safhalarında iseniz bel fıtığı ameliyatı kesin olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde sağlığınızı ihmal etmiş olursunuz. Bel fıtığı ameliyatı kesin olan hastalar için en önemlisi ise en deneyimli hekimlere tedavi için başvurulmasıdır. Şunu da unutmayalım ki, halk arasında kırıkçı, çıkıkçı denilen insanlardan yardım istemeyiniz.

Okumaya devam et
Yorum yap

Yorum Belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam