MERKEZ BANKASI'NDAN YILIN İLK FAİZ AÇIKLAMASI | Karaman Haber
Karaman Haber

MERKEZ BANKASI’NDAN YILIN İLK FAİZ AÇIKLAMASI

Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını açıkladı

MERKEZ BANKASI’NDAN YILIN İLK FAİZ AÇIKLAMASI
Bu haber 24 Ocak 2017 - 14:10 'de eklendi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 2017 yılının ilk toplantısına ilişkin sonuçları açıkladı. PPK kararlarına göre, üst bant 9.25‘e çıkarıldı.

Açıklanan karara göre faiz üst bandı %9,25 olurken, geç likidite penceresi faizi %11’e yükseltirken, politika faizi ise %8’de sabit tutuldu.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre; “Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. İhtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.” denildi.

Alınan kararın öncesinde faiz koridorunun alt bandı %7.25, politika faiz yüzde %8, üst bant ise yüzde %8.50 seviyesindeydi. Geç likidite penceresinin oranı ise %10 seviyelerinde seyrediyordu.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) Aralık ayını pas geçerek politika faizini ile faiz koridorunu sabit bıraktı.

Buna göre Merkez Bankası Aralık ayında marjinal fonlama oranını %8.50, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %8, koridorun alt bandını ise %7.25 düzeyinde sabit tuttu.

Merkez Bankası’nın aldığı faiz kararından sonra doların yönü merak konusuydu. Bu kararın dövizin durumuna yansımaları ise gecikmedi. Dolar/Türk Lirası paritesinde düşüş başlarken, ihale öncesinde 3.7625 seviyesinde olan Dolar/TL kademeli olarak gerilemeye başlarken, saat 13:24’te 3.7391/3.7414 seviyelerine kadar indi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA