Marul ve Biber Fidesi Yetiştiriciliği

9 May 2018 0 By HaberKaraman

Mezelerde, salatalarda ve diğer yemeklerde sıkça kullanılan marul ülkemizde yaygın yetiştirilen bir sebzedir. Serin yerlerden hoşlanan marul, uygun koşullar sağlanırsa kolaylıkla yetişebilmektedir. Aldığınız ya da yetiştirdiğiniz marul fidesi dikimini yapmadan önce dikeceğiniz bahçenin tavına gelmesi ve işlenmiş olması gerekir. Bunun dışında; toprağın ısısının uygun olması, don olaylarının zamanının geçmiş olması, dikim yapılacak toprağın yeterli minerale sahip olması gerekir. Toprakta yeterli mineral olmadığı takdirde, gerekli torf ve organik gübre ile gıda takviyesi yapılmalıdır. Fide dikimi için toprak uygun olduktan sonra serin ve rüzgarsız havalarda dikim gerçekleştirilebilir. Örneğin Akdeniz’de Temmuz-Aralık arasındaki dönem ekim için uygundur. Fidelerin güneş ışığından daha fazla yararlanması için dikimler kuzey-güney istikametinde yapılmalıdır. Uzun vadede sulama ve hasatta maliyetlerin azaltılması için fide dikiminde sıralar üzerinde çift dikim uygulanmalıdır. Sıra üzerindeki fideler arasında 20-30 cm, sıralar arasında ise 45-60 cm bulunmalıdır. Dikim esnasında marul bitkisinin kapta kalan kısmının bütünü yani marul fidesinin yaklaşık üçte ikisi toprak altında olmalıdır. Fide dikimi yapıldıktan sonra mutlaka can suyu verilmelidir. Bakımı doğru yapılırsa çok hızlı ve sağlıklı büyüyen marul için en önemli bakım çapalamadır. Tarlaya ekildikten belirli bir süre sonra marul fideleri çapalanmalıdır. Sulama yeterince yapılmalıdır, çok yapılırsa büyümeye engel olacak ve çürümeye sebep olacaktır.

Marul fidesinde görülebilecek hastalıklar

En çok görülen yeşil bitki zararlıları salyangoz ve sümüklü böceklerdir. Bu böcekler marulu ve fideyi yiyerek zarar verir. Önlem almak için toprak ilaçlanmalıdır. Bitkide ve sapta görülen çürüklüğü önlemek için de sulamaya dikkat edilmelidir.

Biber fidesi

Gün ışığını ve sıcak havayı seven bir sebze olan biber, ülkemizde en çok tercih edilen sebzelerdendir. Biber, taze olarak ve salça halinde yemeklere renk veren bir sebzedir. Salata, turşu ve toz olarak da tüketilir. Biber fidesi, gevşek toprağa ekilmelidir. Ekilecek fidelerin boyu 13-20 cm olmalıdır. Lekeli, yapraklarında delik bulunmayan, çiçek açmış olmayan, meyve vermiş olmayan, gövdesi mor renkte, bol saçaklı biber fideleri seçilmelidir. Koyun gübresi ya da yanmış inek gübresi konmuş topraktan daha fazla ürün alınabilir. Fide yetiştirmek için tohumların ekileceği saksı toprağının sıcak olması gerekir. Böylelikle tohum kısa sürede çimlenecektir. Çimlendikten sonra saksı 1 ay kadar serin bir yerde tutulmalıdır. Bu süreden sonra saksı tekrar ılık bir bölgeye alınabilir. Bahçe toprağına fideler ekilmeden önce çiçek açarsa, bu çiçekler bitkinin büyümesini yavaşlatacağı için kopartılmalıdır. Fideler ekimden ürün veren sürece kadar bol bol sulanmalıdır. Biberler toplanmaya başlanacağı zaman sulama miktarı azaltılır. Sulama yapılırken yaprağa ya da gövdeye su değdirilmemelidir. Sabahın erken saatleri ve akşam serinliği sulama için uygun zamanlardır. Toprağın hava alması, yabani otların temizlenmesi için biberler arada bir çapalanmalıdır. Aynı türde olan sivri, dolmalık, çarliston gibi türler yanyana ekilebilir. Bahçeye ekildikten sonra 2-3 ay geçince ürün alınmaya başlanır. Yeni biberlere yer açmak için biberler dalından koparılmalıdır. Havanın sıcaklığı arttıkça acı biberin acılığının artacağı unutulmamalıdır.

Biber fidesinde görülebilecek hastalıklar

Mozaik virüsü diğer yetiştirilen bitkilerden geçer. Yapraklarda solgunluk sıkça karşılaşılan diğer bir hastalıktır. Çökerten hastalığı ile özellikle körpe fideler sararır ve toprak yüzeyine devrilir. Bitkinin kök boğazında siyahlaşma, boğaz kısmında kuruma da sıkça biber fidelerinde görülür. Bitkilerin öz suyunu emen emici böcekler fazlalaştıkça daha büyük zararlara yol açarlar. Bakım işlerine önem verip bitkiler sağlam ve kuvvetli olarak büyütülerek hastalıklarla mücadele edilebilir.

Fideler ile ilgili daha detaylı bilgi almak için https://www.iklimfide.com