Kerkük konferansına büyük ilgi | Karaman Haber Kerkük konferansına büyük ilgi – Karaman Haber
Karaman Haber

Kerkük konferansına büyük ilgi

Araştırmacı Yazar Osman Ülkümen’in konuşmacı olduğu Kerkük konulu konferans, beğeni topladı.

Kerkük konferansına büyük ilgi
Bu haber 31 Ekim 2017 - 20:53 'de eklendi.

Araştırmacı Yazar Osman Ülkümen‘in konuşmacı olduğu Kerkük konulu konferans, beğeni topladı.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Ata Topluluğu tarafından düzenlenen konferansta konuşmacı Ülkümen, Kerkük’ün tarihi, önemi ve Suriye ile Irak üzerinden oynanan oyunların arka planlarını anlattı.

Pek çok dinin ortaya çıktığı bölge olan Mezopotamya antik bölgesinin, neden tüm dünyanın ilgi odağı olduğu konusunda bilgiler veren Ülkümen, Nuh Tufanının yaşandığı, ilk yazının bulunduğu, Fırat ve Dicle nehirlerinin de yer aldığı hinterlandın önemine değindi.

Ülkümen, “Kerkük Türkleri, 900 yıl önce El-Cezire bölgesine yerleşerek vatan tutan 24 Oğuz boyunun muhtelif boy ve oymaklarının neslinden gelmektedirler. Irak Türkmenleri ise Irak’a 1516 yılında Osmanlı Devleti’nden önce yerleşmişlerdir ve Müslümanların %60’ı Sünni, %40’ı Şiilerden oluşmaktadır. Türkmen nüfusunun yoğunlaştığı yerler genellikle kuzey ve merkez Irak bölgeleridir; bunlar Erbil, Kerkük, Selahaddin ve Diyala illerinde yaşamaktadırlar. Türkmenler, Irak’ta Araplar ve Kürtlerden sonra en büyük üçüncü etnik grubu oluşturur.” şeklinde konuştu.

Ülkümen, sözlerine şöyle devam etti: “Modern Irak tarihinde Türkmenler, Irak’ta yıllardır süregelen asimilasyon kampanyalarına maruz kalmaktadırlar. Bölge, tarih boyunca dramatik olaylara sahne olmuştur. Bu süreçte Kerkük Türkleri, değişik tarihlerde çok büyük baskı ve katliamlarla karşılaşmışlar, âdeta “etnik temizlik” denebilecek olaylar yaşamışlardır. Kaçakaç, Levy, Gâvurbağı, Kerkük, Kerkük Türkmen, Tuz-Hurmatu, Altunköprü, Erbil, Telafar, Taze-Hurmatu, Beşir ve Tisin katliamları ile Irak’ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde Türkmen gençlerin şehit düşmesi bunlardan bazılarıdır.”

Güney sınırlarımızdaki komşu ülkelerde meydana gelen olayların tarihsel ve çapraşık nedenleri olduğu söyleyen Ülkümen, “Petrol yatakları ve enerji koridorları, çeşitli ülkelerin bölge üzerinde bulunan emelleri, mezhepsel ve etnik çatışmalar; bazı ülkelerin bölge üzerinde hâkimiyet kurma çabaları, güç gösterileri, destekledikleri terör örgütleri var. Aslında tüm bu olup bitenlerin ana nedeni bizim İslam Dünyası ile kara bağlantımızı kesmektir. Yani operasyonların arka planında Türkiye Cumhuriyeti var.” dedi.

Ülkümen, “Bize Musul’da, Kerkük’te, Irak’ta, Suriye’de ne işiniz var, diyenler var. Öncelikle bu ülkeler bizim komşumuz, komşumuzda olan olaylar birinci derecede bizi ilgilendirir. Ayrıca bu ülkelerdeki insanlarla din, kan ve tarih bağımız, kültürel bağlarımız var. Onların derdi ise petrol, para, çıkar, bölgede egemenlik kurmak. Ama başaramayacaklar. Büyük Türk milleti ve devleti buna izin vermedi, vermeyecek. Kerkük Türk’tür, Türk kalacak.” diyerek sözlerine son verdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA