Kehribar taşında 99 milyon yıllık dinozor fosili bulundu | Karaman Haber
Karaman Haber

Kehribar taşında 99 milyon yıllık dinozor fosili bulundu

Çinli araştırmacı Şing Lida, kehribar taşında 99 milyon yıllık dinozor kuyruğu fosili buldu. Araştırmacılar, kehribar taşının içinde ilk kez dinozora ait bir parça bulunduğunu belirtiyor.

Kehribar taşında 99 milyon yıllık dinozor fosili bulundu
Bu haber 15 Aralık 2016 - 22:19 'de eklendi.

Çin Yer Bilimleri Üniversitesi’nden Şing Lida, geçen yıl Myanmar’daki yerel bir pazardan aldığı kehribar taşının içinde tüylü dinozor kuyruğu fosili buldu.

China Daily’nin haberine göre, kehribar taşının çıkarıldığı madenin izini süren Çinli araştırmacı, “İlk kez kehribar taşının içinde bir dinozor parçası bulunduğunu” söyledi.

Yakın plan çekimde dinozorun tüyüne ait detaylar en ince ayrıntısına kadar görülüyor. (Fotoğraf: nationalgeographic.com)

TAMAMEN DOĞAL YOLLARLA ŞEKİLLENMİŞ

“Yapılan testlerin sonuçlarına göre bu fosilin, yaklaşık 99 milyon yıl önceki Orta Mezezoik döneme ait olduğunu” kaydeden Şing, “Reçinenin akış şekli ve dinozor kuyruğu ile bulunan soyu tükenmiş karınca türü göz önünde bulundurulduğunda bu taşın tamamen doğal yollarla şekillendiği anlaşılıyor” ifadesini kullandı.

3,85 santimetre uzunluğuna sahip olan tüy kuyruk fosilini inceleyen araştırmacalar, bu kuyruğa sahip dinozorun 18,5 santimetre uzunluğunda olduğunu tahmin etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA