fbpx
Connect with us

Yaşam

Kaplumbağalar, 15 saate kurtarıldı

Balıkçı ağlarına takılan su kaplumbağaları, titiz bir çalışmayla kurtarıldı.

Yayımlanma

Balıkçı ağlarına takılan su kaplumbağaları, titiz bir çalışmayla kurtarıldı.

Gölete terk edilmiş balıkçı ağlarına takılan su kaplumbağaları, yaklaşık 15 saat süren çalışma sonrası bulundukları yerden kurtarılarak yaşam alanlarına bırakıldı.

Avrasya Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Başkanı İlhan Bal, gazetecilere yaptığı açıklamada, Konya‘nın Sarayönü ilçesindeki Beşgöz Göleti‘ne oltayla avlanmak amacıyla geldiklerinde, suların derinliklerde bulunan terk edilmiş balıkçı ağları nedeniyle mesai yapamayınca, bu ağların toplanması için jandarma ekipleri ve ilgili kurumlardan yardım istediklerini söyledi.

Bunun üzerine Sarayönü Kaymakamlığının da desteğiyle, kıyıya gelen jandarma ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri eşliğinde, Konya’dan temin edilen bir zodyak bot yardımı ile göle açıldıklarını belirten Bal, derinliklerde uzunluğu bin 400 metreye ulaşan ve balıkçılar tarafından terk edildiği anlaşılan, avda kullanılması yasak ağları uzun uğraşlar sonrasında sudan çıkardıklarını kaydetti.

Sahiplerine ulaşılamayan ağlarda su kaplumbağası ve ıstakoz gibi canlı türlerini de gördüklerini ve derinliklerde ölümle pençeleşerek yaşam mücadelesi veren bu canlıları tekrar özgür yaşam alanlarına bıraktıklarını ifade eden Bal, şöyle konuştu:

“Göl, deniz ve göletlerde suların derinliklerinde yaşam süren canlı türler için tehdit oluşturduğu için günümüzde ‘hayalet ağ’ olarak nitelendirdiğimiz bu ağlardan Beşgöz Göleti’nden de bin 400 metre uzunluğunda çıkardık. Bu ağları, jandarma görevlilerimizle tutanak tanzim ederek imha edilmek üzere İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze teslim edeceğiz.”


AA

Okumaya devam et
Yorum yap

Yorum Belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam
CLOSE
CLOSE