İthal otomobile %10 TOKİ vergisi | Karaman Haber
reklam reklam
Karaman Haber

İthal otomobile %10 TOKİ vergisi

Güney Afrika menşeli otomobil ithalatında, CIF bedelinin yüzde 10’u nispetinde Toplu Konut Fonu tahsil edilecek.

İthal otomobile %10 TOKİ vergisi
Bu haber 15 Haziran 2017 - 13:13 'de eklendi.

Güney Afrika menşeli otomobil ithalatında, CIF bedelinin yüzde 10’u nispetinde Toplu Konut Fonu tahsil edilecek.

Toplu Konut Fonu tahsili Güney Afrika menşeli 1,500 cm3 – 1,600 cm3 arasında motor hacmine sahip binek otomobiller için geçerli.

Güney Afrika çıkışlı 1500 cm3 – 1.600 cm3 motor hacmi olan otomobil ithalatında, Türkiye’nin aleyhine ortaya çıkan tarife farklılığını gidermek amacıyla düzenleme yapıldı. Buna göre, söz konusu ürünler için CIF bedelinin yüzde 10’u kadar Toplu Konut Fonu kesilecek.

Söz konusu düzenlemeyle, silindir hacmi 1,500 cm3’ü geçen fakat 1,600 cm3’ü geçmeyen binek otomobil ihracatı, Güney Afrika çıkışlı olanlarında, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye’nin diğer ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarının; anlaşma hükümleri, ülkeler ve eşya açısından farklılık arz etmesi sonucunda Türkiye aleyhine ortaya çıkan tarife farklılığının giderilmesi amaçlanıyor.

Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük olarak Toplu Konut Fonu tahsili hakkında karar kapsamında, Güney Afrika menşeli 1,500 cm3 – 1,600 cm3 arasında motor hacmine sahip binek otomobil ithalatında, CIF bedelinin yüzde 10’u nispetinde Toplu Konut Fonu tahsil edilecek.

Güney Afrika’da BMW, Ford (Mazda), General Motors, Mercedes Benz, Nissan, Renault, Toyota ve Volkswagen gibi dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinin üretim tesisleri bulunuyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA