İtalya’da Gezilip Görülmesi Gereken 6 Yer

5 December 2018 Off By HaberKaraman

Kolezyum

Roma Dönemine ilişik amfitiyatro başkent Roma’nın ve İtalya’nın en mühim zamanı mekanıdır. MS 72 ve 80 yılları aralığında inşa edilen başyapıt günümüze kadar gelmeyi başarmış dünyanın nadide eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Roma’ya imparatorluk icra eden Vespasian ve Titus Flavius Vespasianus tarafınca tasarlanmıştır. Galdyatörlerin kanlı dövüşleriyle halkı heyecanlandırdığı bir arena olarak kullanılan 48 metre yüksekliğindeki ‘Kolezyum’ şu anda İtalya’ya gelen turistlerin bir numaralı ziyaret mekanına dönüşmüştür. Başkent Roma’ya yolunuz düşerse bu rüya yapıtı kesinlikle keşfedin.

Panteon

Başkentte bulunan Panteon Antik Roma tanrıları için tasarlanan bir ibadethanedir. Bu şahane yapı, Suriyeli meşhur Yunan mimar Şamlı Apollodorus tarafınca tasarlanmıştır. Günümüze kadar zarar görmeden gelen bina, tam 46 metre boyundadır ve tamamen Roma mimarisi tarzında inşa edilmiştir. Uzun seneler istifade olunmasına karşın orijinalliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Bina 7. yüzyıldan beri kilise şeklinde hizmet vermektedir. Şu anda Raffaello Sanzio ve  II. Vittorio Emanuele başta olmak suretiyle zamanı açıdan birçok meşhur ismin sonsuz istirahatgahı olmuştur.

Floransa Katedrali

Floransa’nın hatta İtalya’nın en mühim içsel merkezlerinden biridir. Halk içinde ‘Duomo’ ve ‘Santa Marie del Fiore’ isimleriyle de bilinmektedir. 1294 senesinde yapımına start verilen katedral tam 142 yıl sonrasında doğrusu 1496’da tamamlanabilmiştir. 114 metre yüksekliğe haiz şaşalı yapı, usta mimarlar Filippo Brunelleschi, Giotto di Bondone, Arnolfo di Cambio, Francesco Talenti tarafınca tasarlanmıştır. Gotik, Neo-Gotik, İtalyan Gotik ve Rönesans mimari tarzlarıyla ortaya konulmuş olan mukaddes yaratı Floransa’nın en oldukça gezgin çeken mekanı olarak meşhurlaşmıştır. Floransa uçak bileti bulabilmek için elinizi çabuk tutmanızda yarar var.

Novana Meydanı

Yüzyıllar süresince tiyatro ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapmış zamanı bir meydandır. Barok tarzda kurulan meydan Roma’nın en hareketli meydanıdır. Her gün binlerce insan burada bulunur. Etrafta zamanı kilise, çeşme, heykel vs. benzer biçimde birçok yapı var. Bununla beraber kafe, restoran, otel, avm benzer biçimde işletmeler hizmet vermektedir. Günün her saati gezgin kafileleriyle dolup taşan meydanı muhakkak keşfetmelisiniz.

Trevi Çeşmesi

Birçok tarihçi tarafınca dünyanın en kıymetli çeşmesi olarak gösterilen Trevi Çeşmesi, Barok ve Klasik tarzlarda inşa edilmiştir. 1732 senesinde yapımına başlanan zamanı çeşme 30 yılda tamamlanmıştır. Başkent Roma’nın sembollerinden önde gelen yapı Gian Lorenzo Bernini, Nicola Salvi Salvi ve XII. Clemens tarafınca tasarlanmıştır. Poli Sarayı’nın önünde heykeller ve biçimlendirilmiş kayalar üstünden akan çeşme muhteşem bir havuz oluşturmaktadır. Başkentte turistlerin en oldukça ilgi gösterdiği noktalar arasındadır.

Rialto Köprüsü

Büyük Kanal’ın üstünde bulunan zamanı ve gezinsel köprülerden biridir. 1588 ve 1591 yılları aralığında inşa edilen köprünün yapımında taş kullanılmıştır. Venedik’in simgelerinden biri olmayı başaran Riato Köprüsü, ortalama 7 metre yüksekliğe ve 48 metre uzunluğa haizdir. Antonio da Ponte tarafınca tasarlanan köprü, turistlerin mühim ziyaret alanları içinde yer almıştır. Venedik uçak bileti bulabilmek için elinizi çabuk tutmanızda yarar var.