İşyeri Hekimliği

4 February 2019 Off By HaberKaraman

İşyeri Hekimliği

İşyeri Hekimliği, Türkiye’de iş güvenliği uzmanlığı ile karşılaştırıldığı zaman çok daha eski bir uygulamadır. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkmadan önce 50 ya da daha fazla çalışanı bulunan her işyeri, işyeri hekimi hizmeti bulundurmak zorundaydı. Bu açıdan bakıldığı zaman işyeri hekimliği, iş dünyasında sıklıkla kullanılan bir uygulamadır.

Kimler İşyeri Hekimi Olabilir?

İşyeri hekimi olmak için ilk olarak doktorluk diplomasına sahip olmanız gerekir. Doktorluk branşı alanında işyeri hekimliği için herhangi bir kısıtlama yer almamaktadır. Her branştan doktor,
işyeri hekimi olabilmektedir. İşyeri hekimi olmak için bakanlık tarafından verilen eğitim kurumlarından eğitim alabilirsiniz. Eğitim sonrasında iş sağlığı ve güvenliği sınavında başarılı olmalısınız. Bununla beraber bazı durumlarda sınava girmenize gerek yoktur. Bunun için;

  • Hekimlik diplomasına sahip iş sağlığı ve güvenliği doktorları, sekiz yıl teftiş yapmış hekim iş müfettişleri, Genel Müdürlük ve bağlı birimlerde en az sekiz yıl fiilen çalışmış hekimlere,
  • İş ve meslek hastalıkları konusunda yan dal uzmanlığını alan doktorlara istekleri durumunda işyeri hekimliği sertifikası verilmektedir.

Merkezimize kayıt yaptırarak iş hekimliği eğitimlerini alabilirsiniz. 2019 yılında güncel olarak sunduğumuz eğitim programlarımız ile sertifikayı kısa süre içerisinde elde edebilirsiniz.

İşyeri Hekimliği Sınavı Başvurusu

İşyeri hekimliği sınavları, ÖSYM aracılığı ile her yıl iki defa yapılmaktadır. İşyeri hekimi olabilmek için ÖSYM aracılığı ile yapılan iş sağlığı ve güvenliği sınavlarını geçmeniz gerekir. İş sağlığı ve güvenliği sınavları her yıl nisan-mayıs ve aralık ayları içerisinde gerçekleştirilir. Sınav başvuruları ÖSYM’nin internet adresinden takip edilmelidir. İş güvenliği sınavı, 50 sorudan yapılan çoktan seçmeli bir sınav türüdür. Başarılı olmak için en az 70 puan almanız gerekir.

İşyeri Hekimliği Eğitimleri Süresi Ne Kadar?

Eğitim süresi, toplam olarak 220 saattir. Bunun 180 saati teorik, 40 saati ise uygulamalıdır. İşyeri hekimliği eğitimi veren kurslar bakanlık tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarıdır. Bu eğitim merkezileri işyeri hekimi olmayı düşünen adaylara hem teorik hem de uygulamalı eğitim vermektedir. Sizde işyeri hekimliği konusunda alanında yetkin kurs merkezleri üzerinden eğitim almak isterseniz hemen bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Burada sizlere sunduğumuz çağdaş eğitim uygulamalarımız sayesinde ihtiyacınız olan eğitim programlarını online olarak sizlere ulaştırıyoruz.

İşyeri hekimliğini meslek kolu olarak düşünebilirsiniz. Tabipler Odası her dönem işyeri hekimleri için asgari maaş seviyesi belirlemektedir. Bununla beraber işyeri hekimleri bu belirlenen maaşlardan daha düşük ücret talebinde bulunabilir. Fakat tüm işyeri hekimleri bu asgari sözleşme ücretlerinden uygun anlaşmalar gerçekleştirerek iş sağlığı ve güvenliği alanında maaş standardının korunmasını sağlamaktadır. İşyeri Hekimliği eğitimlerine tıp fakültesini bitirmiş herkes katılabilir. İşyeri Hekimliği Eğitim programları uzaktan ve örgün olarak verilmektedir. Eğitimin 90 saati uzaktan eğitimle diğer 90 saati örgün olarak sunan eğitim merkezimizin dersliklerinde uzman eğitici kadromuz tarafından güncel programlarımız devam etmektedir. İşyeri hekimliği temel ve yenileme eğitimlerimiz bu adres üzerinden verilmektedir. Merkezimiz üzerinden eğitim alarak belgesini almış olan işyeri hekimleri belgelerini aldıkları tarihten sonra beş yıllık aralıklarla Bakanlık’tan vize yaptırması gerekir. İş yeri hekimliği konusunda aklınıza takılan tüm soruları bizlere kolayca iletebilirsiniz. Uzmanlarımız hekimlik konusunda merak ettiklerinizi kısa bir süre içerisinde sizlere açıklayacaktır. Kaliteli eğitmen kadromuz ve eğitim sistemimiz ile sınavlarda başarılı olmanızı sağlıyoruz. Eğitim merkezimiz, İşyeri Hekimliği Sınavına donanımlı ve özgüvenli şekilde girmek isteyen doktor kursiyerleri için 2019 yılı güncel ders notaları ve soruları ile sizleri beklemektedir. Detayları hemen bizlerden alabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için lütfen siteyi ziyaret ediniz.

https://www.generalosgb.com/is-yeri-hekimligi.html