HALEP'TE SON DURUM! Halep'te neler oluyor? | Karaman Haber
Karaman Haber

HALEP’TE SON DURUM! Halep’te neler oluyor?

Doğu Halep’te yeni ateşkesin sağlanmasının ardından yaralıları tahliye eden ilk konvoy, Şii milislerin ateş açması sonucu geri dönmüştü. İlk konvoydaki yaralılar sınıra getirilirken ikinci konvoyun da muhaliflerin kontrolündeki bölgeye geldiği öğrenildi

HALEP’TE SON DURUM! Halep’te neler oluyor?
Bu haber 15 Aralık 2016 - 22:42 'de eklendi.

Suriyeli bir yetkili, doğu Halep’te muhaliflerin tahliyesini organize eden operasyonun başladığını bildirdi.

Reuters’a konuşan yetkili, “Doğu Halep’ten muhaliflerin tahliyesini organize eden operasyon başladı” dedi.

Öte yandan Reuters’ın görgü tanığı sabahın erken saatlerinden beri bölgede çatışma sesleri duyulmadığını aktardı.

Suriyeli muhaliflerden bir yetkili ise Halep’te yeni bir ateşkesin sağlandığını ve tsi 03.30 itibarıyla devreye girdiğini duyurdu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, yaralılardan oluşan ilk konvoyun doğu Halep’ten batıya doğru hareket ettiğini açıkladı.

2. KONVOY MUHALİFLERİN OLDUĞU BÖLGEDE

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “2. konvoy muhaliflerin kontrolündeki bölgeye ulaştı. Bin 198 sivil Halep’ten getirildi. 3. konvoy için otobüsler Halep’e döndü” dedi

5 BİN MUHALİF VE AİLESİ TAHLİYE EDİLİYORRusya, Halep’ten 5 bin muhalif ve ailesinin tahliye edildiğini açıkladı.Rusya, konvoyda 20 otobüs ve 10 ambulans bulunduğunu, Rus askerlerin Halep’ten İdlib’e giden konvoya eşlik edeceğini ve tahliye sürecinin video kamera ve iha aracılığıyla izleneceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “İdlib ve Türkiye tarafında tüm tedbirleri aldık. Kardeşlerimizi bekliyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Allah’ın izniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Halep için samimi gayretlerimizin neticelerini alacağız.” ifadelerini kullandı.

Şİİ MİLİSLER KONVOYA ATEŞ AÇTI

Halep’te İran komutasındaki Şii milisler, kuşatma bölgesinden tahliye edilmek üzere bekleyen sivillerin bulunduğu konvoya ateş açtı.

Saldırıda yaralananlar sahra hastanesine götürülerek tedavi altına alındı

Kuşatma bölgesinden tahliye edilmek üzere otobüslere bindirilen sivillerin bulunduğu araç konvoyu, Ramuse semtine hareket edip rejim güçlerinin kontrol noktasına yaklaşarak beklemeye başladı.

Bu sırada İran komutasındaki Şii milislerin cephe hatlarından keskin nişancılar, sivillerin üzerine ateş açtı.

Saldırıda, 4 sivilin öldüğü bildirildi.

SALDIRI ÜZERİNE GERİ DÖNEN KONVOY TEKRAR HAREKET ETTİ

Halep’in doğusundaki sivillerin ilk grubunu tahliye etmesi öngörülen konvoy, İran komutasındaki milislerin saldırması üzerine geri döndü.

Türk Kızılayı Başkanı Kerem Kınık, konvoyun tekrar yola çıkılması için anlaşıldığını açıkladı.

Kınık, konvoya saldırıda 4 kişinin öldüğünü, 40’ı ağır 500 kişinin yaralandığını kaydetti.

Reuters’ın Suriye’deki görgü tanığı, konvoyun tekrar harekete geçmesinin ardından yeşil otobüslerin muhaliflerin kontrolündeki bölgeye giriş yaptığını aktardı.

AA ise konvoyun kuşatma bölgesinden çıkabilmesi halinde, Türkiye sınırındaki İdlib’e yol alacağını bildirdi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Halep’te muhaliflerin elinde bulunan bölgeden yaklaşık 200 yaralının tahliyesinin de başladığını bildirdi. Söz konusu tahliye, geniş kapsamlı ateşkes anlaşmasının parçalarından biri.

Halep’te siviller tahliye edilmeyi bekliyor.

İLK YARALILAR SINIRDA

Halep’ten tahliye edilenlerden İdlip’teki sahra hastanesinde muayeneleri yapılanlardan ameliyat edilmesi gerekenlerin Türkiye’ye sevki başladı. Saat 19.30 sıralarında Cilvegözü sınır kapısına gelen ambulanstaki ağır yaralı Suriyeli, Hatay’da hastaneye sevk edildi. Bölgede bulunan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da yaralıyı hastanede ziyaret etti.

BAŞBAKAN YARDIMCISI KAYNAK İLK YARALIYI ZİYARET ETTİ

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Hatay’ın Reyhanlı İlçe Devlet Hastanesi’ne Halep’ten getirilen ilk yaralıyı ziyaretinin ardından açıklamada bulundu. Başbakan Yardımcısı Kaynak, şunları söyledi:

“Cilvegözü Sınır Kapısı’nda verdiğim bilgiler, biraz iyimser kalmış. Biz aslında yaralıların bir kısmının, Atme civarında hastanelere yerleştirildiğini düşünüyorduk. Bu tarafa gelenler için Bab-el Hava’da müdahale imkanı olabileceğini düşünmüştük ama maalesef yaralıların durumu ağır. Buraya intikal eden hasta sayısı 10 olacak. Bu hastaların tamamının Türkiye’ye geleceği anlaşılıyor. Diğerleri için de Antakya’daki devlet hastanemizde hazırlıklar yapıldı. Buranın (Reyhanlı Devlet Hastanesi) kapasite az. O yüzden Antakya Devlet Hastanesi’nde tedavileri yapılacak.”

‘İNSANLIK KATLEDİLİYOR’

İlk gelen yaralının karın bölgesinden kurşun yarası olduğunu aktaran Başbakan Yardımcısı Kaynak, “Bazı görüntüler gördüm. Genel Müdürümüz bana gösterdi. Kurşun yemiş çocuklar var. Halep’te insanlık katlediliyor. Bizim hekimlerimiz, hastanelerimiz, valimiz, her organımızla hükümetimiz hastalara, yaşlılara, çocuklara gerekli ilgiyi göstereceğiz. Ülkemizdeki hekimlerimizin inşallah ellerinden şifa bulacaklar. Refakatçılar da var beraberlerinde. Aile bütünlüğünü bozmadan, onları da misfir edeceğiz. Şu an yolda olan ilk etapta 10 yaralı geliyor. Bugün itibariyle Halep’ten çıkarılan yaralı sayısı 35’in üzerinde ve bunun tamamına yakını ağır yaralı. Onların tamamına yakını muhtemelen gelecek.”

REJİM UÇAKLARI VE Şİİ MİLİSLER KONVOY GÜZERGAHINA SALDIRDI

Esed ordusunun savaş uçakları ile İran komutasındaki Şii milisler, Doğu Halep’te konvoyun güzergahındaki Raşidin bölgesine saldırdı.

CİLVEGÖZÜ SINIR KAPISI’NDAN 25 TIR SURİYE’YE GEÇTİ

Birleşmiş Milletler (BM) adına yardım malzemesi taşıyan 25 tır, Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye geçti.

Suriyeliler için içerisinde gıda malzemesi ve ilaçların bulunduğu tırlar, Hatay’ın Reyhanlı ilçesine geldi.

Tırlar, konvoy halinde, Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçerek İdlibe doğru hareket etti. BM araçları da tırlara eşlik etti.

Dün de BM’ye ait insani yardım malzemesi taşıyan 22 tır Suriye’ye geçiş yapmıştı.

RUSYA: ABD İLE GÖRÜŞMELER ASKIYA ALINDI

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD ile Halep kriziyle ilgili görüşmelerin askıya alındığını duyurdu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA