fbpx
Connect with us

Sağlık

Geliştirilen ilk aşı yapıldı

Kovid-19’a karşı geliştirilen aşı, Türkiye’de ilk olarak hasta bakıcılık yapan Asım Baştürk’e yapıldı.

Yayımlanma

53 yaşındaki Asım Baştürk‘e yapılan, yeni tip koronavirüse karşı Çin‘de geliştirilen aşıyla ilgili olarak konuşan, Baştürk’ün de hastabakıcı olarak görev yaptığı, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, “Salgınla mücadelede umutları yeşerten FAZ 3 çalışmalarına başladık” dedi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Çin menşeli COVID-19 aşısının Faz-3 aşamasının İstanbul’daki ilk uygulaması Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde gerçekleşti. Aşılama çalışmalarına katılan Dekan Prof.Dr.M.Sait Gönen ve Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji A.D. Başkanı Prof.Dr.Fehmi Tabak aşı ve süreçle ilgili basın mensuplarına bilgiler verdiler. Tamamen gönüllülük esasına göre uygulanan aşılama çalışmasında, fakülte çalışanlarından Asım Baştürk gönüllü olarak ilk aşıyı yaptırdı. #cerrahpaşa #cerrahpaşatıpfakültesi #cerrahpasamedicalfaculty #iücerrahpaşa #istanbulüniversitesicerrahpaşa #istanbuluniversitycerrahpasa #cerrahpaşainternational #cerrahpasainternational #covıd19 #covid19aşıçalışmaları

İÜC Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (@iuc.cerrahpasatip)’in paylaştığı bir gönderi ()

Pandeminin başlangıcından bu yana Cerrahpaşa‘ya 335 bin hasta geldiğini, bu hastalardan 27 bin tanesinin koronavirüs nedeniyle müracaat ettiğini, ve 77 bin test yaptıklarını ifade eden Gönen, “Bugün bu mücadelenin bir farklı cephesi olan aşı çalışmalarına başlıyoruz.” şeklinde konuştu.

İllere göre Covid-19 durumu

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak ise tüm aşı çalışmalarında FAZ 1 ve FAZ 2 süreçleri başarılı geçtiği için FAZ 3’e erişildiğini söyleyerek, “Daha güvenli aşılar bulunana kadar çalışmalar devam edecek, genel verilere göre ocak ya da şubat aylarında genel aşılanmalara başlanabilir” dedi.

Reklam