fbpx
Connect with us

Gündem

Evde Bakım aylığı 1000 lira oldu

Çok yaşlı veya engelli olması nedeniyle bakıma muhtaç kişilerle aynı evde yaşayanlar devletten 1000 TL “evde bakım parası” alabilecek.

Yayımlanma

RAPOR ALMAK GEREKLİ

Çok yaşlı veya engelli olması nedeniyle bakıma muhtaç kişilerle aynı evde yaşayanlar devletten 1000 TL “evde bakım parası” alabilecek. Daha önce bu miktar aylık 924 lira idi. (2016)

2017 yılı ile birlikte bu ödemede % 8 civarında artış yapıldı. Buna göre evde bakım ücreti maaşı 1000 lira oldu. Halen 500 bin kişinin evde bakım parası aldığı bu uygulamayla toplam 4 milyar lira ödeme yapılmış durumda. Buna rağmen hala pek çok kişinin bu uygulamadan haberi olmadığı ortaya çıktı.

KİŞİ BAŞINA GELİR ŞARTI VAR

Aylık 1000 TL evde bakım aylığı alabilmek için öncelikle bakılan kişinin tam teşekküllü hastaneden kurul raporu alması gerekiyor. Engelli birisine bakılması nedeniyle bakım maaşı alabilmek için yüzde 50 veya üzerinde engelli raporunun olması şart. Ayrıca alınacak rapordaki “ağır engelli” kısmında da onay olması gerekiyor.

Engelli ve engelliyle aynı çatı altında yaşayanların bu maaştan yararlanabilmesi için kişi başına düşen gelirin en fazla 936 lira olması gerekli. Belirlenen evde bakım aylığı engelli veya bakıma muhtaç kişinin kendisine değil bakımını yapana ödeniyor.

AKRABA DA BU KAPSAMA DAHİL Mİ?

Bakıma muhtaç veya engelli kişilerin eşleri, çocukları, gelin veya damatları, anne ve babaları vb birinci derecedeki akrabalar evde bakım maaşı alabiliyor. Ayrıca belirlenmiş şartların yerine getirilmiş olması halinde en fazla iki farklı bakıma muhtaç veya engelliye bakılabiliyor ve ayrı ayrı maaş alınabiliyor. Fakat aynı evde daha fazla bakıma muhtaç veya engelli var ise onlar için de maaş alabilmek için farklı bir bakıcının daha olması gerekiyor. Şayet engelli şahıs işe gidebilecek durumda ve çalışıyor ise de yine belirtilen şartların yerine getirilmiş olması kaydıyla bakım parası alınabilinmekte.

2017 yılı içinde yürürlüğe girmesi beklenen SGK düzenlemesi ile bu maaşı alan kişlerin emekli olmasını sağlamak üzere düşük sigorta primi ödenmesi için çalışma yürütülüyor.

Okumaya devam et
Yorum yap

Yorum Belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam