Driftçiler işte şimdi yandı | Karaman Haber Driftçiler işte şimdi yandı – Karaman Haber
Karaman Haber

Driftçiler işte şimdi yandı

Yargıtay drift yaparak trafik güvenliğini tehlikeye atan sürücü için verilen beraat kararını bozdu.

Driftçiler işte şimdi yandı
Bu haber 09 Kasım 2017 - 13:18 'de eklendi.

Yargıtay drift yaparak trafik güvenliğini tehlikeye atan sürücü için verilen beraat kararını bozdu.

Cadde üzerinde, egzozundan yüksek ses çıkan aracı ile patinaj yaptıran sürücü, “trafik güvenliğini tehlikeye sokmak” suçundan hakim karşısına çıktı. Ancak maganda sürücü için verilen beraat kararı Yargıtay tarafından bozuldu. Yargıtay ” Patinaj çekip yayaların can güvenliğini tehlikeye sokan sürücüye, mahkumiyet yerine beraat verilmesi yasaya aykırıdır” dedi.

Yaya trafiğinin yoğun olduğu caddede, egzozundan yüksek ses çıkaran aracı ile drift atan sürücü, yolun karşısına geçmeye çalışan bir yayaya çarpmaktan son anda kurtarmış ve bir süre daha drift attıktan sonra olay yerinden kaçmıştı.

Plakası alınan aracın sürücüsü yakalanmış, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmış ancak, Sapanca Asliye Ceza Mahkemesinde “trafik güvenliğini tehlikeye sokma” suçundan hakkında dava açılmıştı.

Sürücünün, mahkemede olay anında aracı başkasının kullandığını söylemesi nedeniyle beraat ettirilmesi üzerine, soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı kararı temyiz etti. Dava dosyası Yargıtay 12. Ceza Dairesine gönderildi ve burada emsal bir karar çıktı.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi kararında, egzozundan yüksek ses çıkan aracı ile patinaj yapıp trafik güvenliğini tehlikeye sokan sürücünün, suçunu önce inkar ettiği, bir süre sonra itiraf etmek zorunda kaldığı belirtildi. Kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Sürücünün aracı ile patinaj çekmek şeklindeki eylemini bir kaç kez tekrarlamak ve bu sırada yolun karşısına geçmeye çalışan bir yayaya çarpma tehlikesi oluşturmak sureti ile atılı suçu işlediği iddia edilmektedir. Olayın yargılaması sonunda söz konusu aracı sanığın kullanmadığı gerekçesi ile beraat kararı verilmiş ise de duruşmadaki ifadesine itibar edilen tanığın soruşturma sırasında alınan ifadesinde açıkça aracı daha önceden de tanıdığını söylediği, sanığın kullandığını bildirmiş olması ve sanığın soruşturma sırasında alınan beyanında aracı kendisinin kullandığını kabul etmiş bulunması karşısında mahkumiyeti yerine beraatına karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir. Cumhuriyet savcısının temyiz itirazları bu nedenle yerinde görüldüğünden mahkeme kararının bozulmasına oy birliğiyle karar verildi”.

‘Trafik güvenliğini tehlikeye sokma’suçunu kapsayan Türk Ceza Kanunu’nun 179. maddesinde ise şu ifadelere yer veriliyor:

“Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşımının güven içinde akışını sağlamak için konulmuş her türlü işareti değiştirerek, kullanılamaz hâle getirerek, konuldukları yerden kaldırarak, yanlış işaretler vererek, geçiş, varış, kalkış veya iniş yolları üzerine bir şey koyarak ya da teknik işletim sistemine müdahale ederek, başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından bir tehlikeye neden olan kişiye bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası verilir. Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişi yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA