fbpx
Connect with us

Gündem

Diyanet’ten kurbanla ilgili açıklama

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, kurbanlıkların kredi kartı, banka kredisi ve taksitle alınabileceğini söyledi.

Yayımlanma

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, kurbanlıkların kredi kartı, banka kredisi ve taksitle alınabileceğini ancak, bankanın gecikme veya faiz uygulamasından da sakınmak gerektiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada “Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, kurbanlık hayvanı nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabilir. Bu bağlamda bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak, kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir.” denildi. Bu açıklamaya gerekçe olarak da faizli işlemin yaratacağı ayrı bir günahın söz konusu olacağı için bu durumdan sakınmanın gerektiği vurgulandı.

Yapılan açıklamaya ek olarak, “Kurban olarak alınan bir hayvanın kesim öncesinde sütünden ve yününden yararlanmak uygun değildir.” ifadesinde bulunan Diyanet, kurban kanının alna sürülmesiyle ilgili gelen bir soruyu da, “Kesilen kurbanın kanının alna sürülmesinin dinle hiçbir ilgisi yoktur. Güvenilir kaynakların hiçbirinde böyle bir bilgi mevcut değildir. Halkımız arasında yaygın olan bu uygulamanın başka kültürlerden girdiği anlaşılmaktadır. Dolayısıyla terk edilmesi gerekir” diye cevapladı.

Okumaya devam et
Yorum yap

Yorum Belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam