fbpx
Connect with us

Sağlık

Çok ciddi bir Covid-19 dalgası geliyor

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa genelinde hızla artan koronavirüs vakalarının “uyanma çağrısı” niteliğinde olduğunu belirtti.

Yayımlanma

virüs

Avrupa Birliği ülkelerinin yarıdan fazlasında son iki haftada günlük koronavirüsü vaka sayılarının iki katına çıktığını söyleyen Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bölgesel direktörü Hans Kluge, sadece geçen hafta Avrupa genelinde 300 binden fazla yeni vaka tespit edildiğini, bunun da mart ayındaki sayılardan daha fazla olduğunu ifade etti.

Hans Kluge

Kluge’nin ayrıca şunları kaydetti:

“Artık daha fazla test yapıldığı için daha fazla vaka tespit ediliyor olsa da, bir yandan da bölgede salgının hızla yayıldığına dair bizi alarma geçiren durumu ortaya koyuyor. Sayılar mart ayına göre yükselmiş olsa da, hastaneye yatışlar, ağır vakalar ve ölüm sayıları o dönemki kadar yüksek değil. Ancak Fransa ve İspanya’da bu sayılar da yükselişte.

virüs

Şu an için daha hafif semptomlar gösteren genç nüfus arasında yayıldığı gözlemlense de, önlem alınmadığı takdirde virüsün daha yaşlı ve sağlık sorunları olan kesime yayılma ihtimali de artıyor. WHO’ya göre salgının başından bu yana Avrupa’da 5 milyondan fazla vaka görüldü. 228 binden fazla kişi de hayatını kaybetti.”

Dünya Sağlık Örgütü: Avrupa’ya çok ciddi yeni bir Covid-19 dalgası geliyor

Hans Kluge, “Avrupa çok ciddi bir durumla karşı karşıya ve karantina süresinin en ufak bir şekilde kısaltılmasını bile tavsiye etmiyoruz” dedi.

Reklam