fbpx
Connect with us

Gündem

CEMRELER DÜŞÜYOR

Baharın müjdecisi sayılan ilk cemre ne zaman düşüyor?

Yayımlanma

Türk kültüründe cemre düşmesinin önemli bir yeri vardır. Cemrelerin 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılır.

Kasım günlerinden Hızır günlerine, başka bir ifadeyle kıştan bahara geçişin sembolleri olarak gösterilen cemrelerin düşmesi, bu yıl için 19-20 ޞubat tarihlerinde havaya, 26-27 ޞubat tarihinde suya, 5-6 Mart tarihinde ise toprağa düşerek gerçekleşecek.

Halk arasındaki yaygın inanışa göre cemrelerin düşmesiyle önce havanın ısındığına sonra su ve yerin ısındığıdır. Ancak bu coğrafi bilgilerle çatışmaktadır. Çünkü güneş ışınları önce toprağı ısıtmaktadır. Yerden yansıyan ışınlar havayı ısıtır.

Arapça kökenli bir kelime olan “cemre”‘nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbaharın başlangıcından hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve Nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye‘ denilmektedir.

Okumaya devam et
Yorum yap

Yorum Belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam