Connect with us

Bilim - Teknoloji

Beyin kontrolü sağlayacak teknoloji tanıtıldı

Elon Musk, Neuralink tarafından geliştirilen mikroçip ile beyin kontrolü sağlayacak teknolojiyi tanıttı.

Yayımlanma

Neuralink

Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk, Neuralink‘in beyin implantını tanıtarak, bu teknolojinin hafıza kaybından depresyona ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini belirtti.

Daha önce beyne doğrudan müzik yayını yapmak ya da klavyeye dokunmadan düşünceyle yazı yazabilmeyi sağlama gibi amaçlarla kullanılabileceği açıklanan implant, kulağın arkasına yerleştirilebilecek bir madeni para büyüklüğünde ve insan saçının dörtte biri genişliğinde 4 elektrot iplik ile onlara bağlı bir çipten oluşuyor.

Bir akıllı saatin tüm özelliklerine sahip olduğu söylenen çipin endüktif olarak şarj edildiği bilgisini paylaşan Elon Musk, mikroçip ile beyin kontrolü sağlayacak teknoloji hakkında bilgiler verdi.

Neuralink

İnsanlar üzerinde deneme başlamadı

Çipin ‘Tesla’ arabalarının otomatik pilotunu kontrol etmek için de kullanılabileceğini belirten Musk, çipin bir gün oyun oynamak için de kullanılabilme ihtimalinin ‘yüzde 100’ olduğunu vurguladı. Musk, çipin ayakta tedavi prosedürü ile bağlanabileceğini, ancak elektrotları beynin içindeki kan damarlarına çarpmayacak kadar hassas bir şekilde yerleştirebilecek bir robota gerek olduğunu dile getirdi.

Neuralink

Musk’un sunumunda, İmplantın çalışma prensibi, çipin takıldığı domuzlar üzerinden tanıtıldı. Çip, ABD Gıda ve İlaç İdaresi‘nden ‘çığır açan cihaz‘ unvanını almış olsa da henüz insan üzerinde denemelere başlanmadı. Tanıtımın bu kısmında, implant takılan ancak daha sonra çıkarılan bir domuz yer alıyor; bu, çipin güvenli bir şekilde çıkarılabileceğini gösteriyor. Musk, geriye kalan en büyük sorunlardan birinin korozyonu önlemek olduğunu, böylece çipin on yıllarca kullanılabileceğini söyledi.

Neuralink

Neuralink’in özellikleri neler?

– Bataryası 1 gün boyunca yetecek,
– Her bağlantı için 1024 kanal (var olan teknolojilerden daha yüksek hız vadediyor),
– Cihaz sadece 23 mm çapa ve 8 mm kalınlığa sahip,
– Doğrudan kafa tasına entegre olacak,
– Sıcaklık, basınç gibi verileri ölçebilecek,
– Seri üretime geçilip tüketiciye sunulması hedefleniyor,
– Bir lazer göz ameliyatı kadar kolay uygulanıyor,
– Cihaz takılırken anestezi ile uyutulmaya gerek kalmıyor,
– Enfeksiyon riski yok,
– Beyin içerisine uzanan kalın kablolar yerine saç telinden ince kablolar var,
– Büyük kasklar, uzun kablolar, dev sensörler bulunmuyor,
– Cihaz, internete bağlanabilen her türlü elektronik aletin beyin sinyalleri ile kontrol edilmesini sağlıyor.

Reklam