fbpx
Connect with us

Gündem

Balkanlardaki akrabalarımız festivalde buluşacak

Konya, Karaman ve Balkanlardaki akraba toplulukları, 1. Evlad-ı Fatihan Kültür ve Sanat Festivali düzenleyecek.

Yayımlanma

Konya, Karaman ve Balkanlardaki akraba toplulukları, 1. Evlad-ı Fatihan Kültür ve Sanat Festivali düzenleyecek.

Bursa Gündoğdu Piknik alanında 10 Eylül Pazar günü saat 11.00’de başlayacak festivalle unutulan kültürlerin hatırlanması, yaşatılması ve yeni nesillere aktarılması amaçlanıyor.

Organizasyonu gerçekleştiren Konya ve Karaman Yöresi Derneği Başkanı Hakkı Sarıtaş, yaptığı açıklamada, kadim bir geçmişe sahip bölgelerin topluluklarını 1. Evlad-ı Fatihan Kültür ve Sanat Festivaliyle bir araya getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Festivale Konya-Karaman Bölgesinden Bursa’ya göç eden hemşehrilerin yanı sıra geçmişte Konya bölgesinde yaşayıp Balkanlara göç edenlerle kucaklaşma ve kaynaşma imkanının sağlanacağını belirten Sarıtaş, BAL-GÖÇ, Kosova Batı Trakya Yörük derneklerinin de bu festivalin önemli bir parçası olacağını ifade etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesinin festivalin gerçekleştirilmesine katkı verdiğini ifade eden Sarıtaş, “10 Eylül Pazar günü bütün hemşehrilerimizi ve Bursa halkını festivale davet ediyorum. Burada icra edilecek kültür ve sanat etkinliklerimiz sayesinde katılımcılarımız hem güzel bir hafta sonu geçirme imkanı bulacak hem de kaynaşma kucaklaşma ve kültürlerini yaşama fırsatı yakalayacaklar.” diye konuştu.
AA

Okumaya devam et
Yorum yap

Yorum Belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam