fbpx
Connect with us

Sağlık

Ayak kokusuna kesin çözüm

Ayaklarınız kokuyor mu? Eğer yanıtınız evet ise bu haber tam size göre.

Yayımlanma

Ayak kokusu başlı başına bir problemdir. Öyle ki insanı sosyal hayatında oldukça güç durumlara sokar. Çünkü ayaklarınızdan yayılan o koku yüzünden insanların size tiksinerek bakması ve uzak durması psikolojinizi alt üst eder.

Oysa bu sorundan tamamen kurtulmak için yapmanız gereken basit bir işlem, sizi bu rahatsızlıktan kurtaracak.

Ama önce ayak kokusuna neden olan etkenleri belirtmek lazım.

Gün boyu kapalı ortamda kalan, havanın ve hareketlerimizin sonucunda ayaklarımızda oluşan ter, kapalı ve havasız ortamda, yani ayakkabı içerisinde kalarak, bakteriler sayesinde amonyak üretmeye başlar. İşte ayak kokusunu oluşturan etkenler de bunlardır.

Yapılacak basit ve bir o kadar da ucuz bir işlemle bu kokudan tamamen kurtulmak sizin elinizde.

Karbonat.

Akşam eve geldiğinizde çıkardığınız ve özellikle burun kısımları terden nemlenmiş ayakkabılarınızın içine, her birine 1 çorba kaşığı miktarında karbonat dökün. Ayakkabılarınızı iyice çalkalayarak karbonatın ayakkabı içine tamamen yayılmış olduğundan emin olun ve öylece bırakın. Ayakkabınızı giyeceğiniz zaman ayakkabınızın içine koymuş olduğunuz karbonatı hafifçe silkeleyin ve ayakkabınızı giyin. Bu işlemi 3-4 günde bir yapmanız önerilir.

her gün yapacağınız işleme gelince, ayakkabınızı giyeceğiniz hergün, 1 çay kaşığı karbonatı ayakkabınızın ön iç kısmına dökün ve hafifçe çalkalayarak karbonatın içeriye yayılmasını sağlayın ve içerideki karbonatı boşaltmadan ayakkabılarınızı giyin.

Gün boyu ayaklarınız terlese de karbonat sayesinde bakteriler koku üretemeyecekler.

Tabi önemli bir konuyu da hatırlatmakta fayda var. Ayaklarınızı her gün akşamları ılık tuzlu suda 30 dakika kadar bekletmeniz, hem ayak sağlığınız için oldukça faydalı olacağı gibi, aynı zamanda günün bütün yorgunluğunu da atmanızı sağlayacak.

Okumaya devam et
Yorum yap

Yorum Belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam