fbpx
Connect with us

Fedai Erkocaoğlu

Antalya Akseki’de yeni bir keşif

Yurdumuzun en sıcak günlerini yaşadığı zamanda inanılmaz görsellikte ve temizlikte bir suyun içinde 2 gün geçirmek harika bir histi.

Yayımlanma

Anadolu Kanyoning ve TDF Kanyon alt kurulundan oluşturulan 5 i bayan 14 kişilik ekip, 1 – 2 Temmuz tarihlerinde Antalya ili Akseki ilçesine bağlı Manavgat ırmağının doğuş noktalarında 6 kilometrelik Zilan Kanyonunu geçti.

Kanyonun amatörler için zorlu oluşu bugüne kadar saklı kalmasını sağlamış. İnsan elinin az dokunduğu bu noktalar aynı zamanda Üzümdere Milli Parkı sınırları içinde yer alıyor.

Kanyon giriş bölgesine yakın bölümlerde çok eski çağlardan düzgün döşenmiş kaya yığma blokları ve muhtemelen tarım için kullanılmış taraçaları oldukça dikkat çekici. Köylülerin başlangıç ve bitimi arasındaki kanyonun içinden birer kilometrelik etabı balık tutmak için girip çıktıkları fakat su tehlikesi sebebiyle geçemediklerini öğrendik.

Kanyon alt ve üst duvarları zaman zaman 500 metreyi buluyor. Kanyon içinde keyifli zamanlar geçiren kanyon sporcuları bu bölgenin aktif turizm kaynaklarına yakınlığı tabii güzellikleri Kanyon jeolojisi ve Jeomorfolojisi açısından ülkemizde değerlendirilmesi gereken nadide bir bölge olduğunu belirttiler.

Kanyonun değişik riskler içeriğinden eğitimli kanyon rehberleri tarafından geçilmesinin uygun olduğunu ilave ettiler. Dünyada hızla yaygınlaşan alternatif doğa sporları turizmi ve sıradışı etkinlikler kapsamında her yıl milyonlarca insanın bu tür turizm faaliyetlerine katıldığını dile getiren ekip ülkemizin gizli kalmış yerlerini belirleyerek rotalandırdığını söyledi.

Kanyon sporculuğu açısından da bir başlangıç seviyesi kanyonu niteliğindeki alan ülkemiz imkanları dahilinde zaman içinde eğitim faaliyetleri veya turizm için değerlendirilebilir. Kanyon sporcusu Yaşar Polat 6 kilometrelik doğal bir akuaparkın içinden hiç uyanmak istemediğiniz bir rüyayı yaşama hissini burada sonuna kadar yaşayabileceğinizi söyledi.

Yurdumuzun en sıcak günlerini yaşadığı zamanda inanılmaz görsellikte ve temizlikte bir suyun içinde 2 gün geçirmek harika bir histi.

Okumaya devam et
Yorum yap

Yorum Belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam