Ambarlılar eylem yapmaya geliyor | Karaman Haber
reklam reklam
Karaman Haber

Ambarlılar eylem yapmaya geliyor

Ambar Köyü Derneği, Ayrancı’da düzenlenen Hıdrellez Şenlikleri ve Akgöl’e cansuyu eylemi yapmak üzere Karaman’a geliyor.

Ambarlılar eylem yapmaya geliyor
Bu haber 12 Mayıs 2017 - 14:22 'de eklendi.

Ambar Köyü Derneği, Ayrancı‘da düzenlenen Hıdrellez Şenlikleri ve Akgöl‘e cansuyu eylemi yapmak üzere Karaman’a geliyor.

Türkiye’nin en önemli kuş cennetlerinden biri iken yaşanan kuraklıklar sonucunda çöle dönüşme tehlikesi ile karşılaşan Akgöl Sazlıkları, Konya’nın Ereğli ve Karapınar ilçeleriyle, Karaman’ın Ayrancı ilçesi sınırları arasında; sazlık, bataklık, çamur adacıkları ve bunları çevreleyen çayırlar ile çorak düzlük ve steplerden oluşan 6,800 hektarlık bir bölge.

Akgöl, 1992 yılında Kültür Bakanlığı tarafından ‘I. Derecede Doğal Sit Alanı’, 1995 yılında Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğünce ‘Tabiatı Koruma Alanı’ olarak ilan edilmişti.

Geçtiğimiz şubat ayında, 25 kilometrelik alanda kanal açma, temizleme ve su yönlendirme çalışmalarıyla Ayrancı Barajı’nın fazla suyunun aktarılması sağlanarak Akgöl’ün beslenmeye çalışılmıştı.

Ambar Köyü Derneği, hem 14 Mayıs’ta Ayrancı’da yapılacak Hıdrellez Şenliklerine katılmak hem de İvriz Barajından Akgöl’e can suyu verilmesi için bir eylem yapmak amacıyla Karaman’a gelecek.

İstanbul’dan kalkacak 4 otobüsle Karaman’a gelecek Ambar Köyü Derneği adına başkan Hüseyin Tekin ve yardımcısı Osman Asan, Hıdrellez Şenlikleri ve Akgöl’e cansuyu eylemine kalabalık bir katılım yapacaklarını bildirdiler.

Değişik platformlarda çeşitli sosyal farkındalık etkinlikleri düzenleyen Ambar Köyü Derneği, Akgöl için daha önce de eylemler yapmıştı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA