800 Yıllık mahzen ortaya çıkarıldı | Karaman Haber 800 Yıllık mahzen ortaya çıkarıldı – Karaman Haber
Karaman Haber

800 Yıllık mahzen ortaya çıkarıldı

Anadolu Selçuklu hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat’a ait olduğu düşünülen mahzenlere, Alanya’da ulaşıldı.

800 Yıllık mahzen ortaya çıkarıldı
Bu haber 08 Ekim 2017 - 17:00 'de eklendi.

Anadolu Selçuklu hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat’a ait olduğu düşünülen mahzenlere, Alanya‘da ulaşıldı.

Alanya’da Rölöve ve Anıtlar İl Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda Anadolu Selçuklu hükümdarlarından 1’inci Alaaddin Keykubat‘a (1220-1237) ait olduğu düşünülen mahzenlere ulaşıldı.

Alanya Kalesi ve çevresinde yürütülen bilimsel çalışmalarda tespit edilen mahzenlerin dolu olduğu belirtilirken çalışmanın detayları hakkında Hürriyet muhabiri Salim Uzun‘a konuşan uzmanlar, şu bilgileri aktardı: “Kale ve mevlevihanenin kuzey bölümünde yürütülen çalışmalarda mahzenleri tespit ettik.”

“Şu anda çalışmaların devamı için uzman bir hocamızın ekibe katılımını bekliyoruz. İlk tespitlerde mahzenlerin dolu olduğu yönünde ibareler de var. Bu alandaki çalışmaları çok kısa sürede tamamlayıp mahzenleri ortaya çıkaracağız. Tabi mahzenlerin içinde ne olduğu ancak mahzenlere girildiğinde belirlenecek.”

1’inci Alaaddin Keykubat’ın mahzenlerinin bulunduğuna yönelik açıklamaları değerlendiren Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, “Bu konuda açıklama yetkim yok. Şu an için çalışma ile ilgili bilgi veremem. Çalışma tamamlandığında ve somut sonuçlar ortaya çıktığında yetkili kurumlarımız gerekli açıklamayı yapar” dedi.

Alanya ikinci başkentti

Anadolu Selçuklu hükümdarlarından 1’inci Alaaddin Keykubad (1220-1237), Alanya kalesinde hüküm süren ve Hristiyan sülalelerinden olan Kyr Vart’ı 1221 yılında yenilgiye uğratarak kaleyi ele geçirmiştir. Hükümdar kendi adına burada bir saray yaptırmıştır. Selçuklular başkent Konya‘nın yanı sıra Alanya’yı ikinci bir başkent ve kışlık merkez olarak kullanarak imar faaliyetlerinde bulunmuşlardır.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/alaaddin-keykubatin-800-yillik-mahzenleri-bulundu-40602727
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA