fbpx
Connect with us

İlçeler

43 yıl para biriktirmişler

Kafe işletmeciliği yapan karı koca, 43 yıldır para biriktiriyor.

Yayımlanma

Kafe işletmeciliği yapan karı koca, 43 yıldır para biriktiriyor.

Karapınar‘da yaşayan Saffet Sonkaya (60) ve Tülin Sonkaya (56) işlettikleri kafede 43 yıldır madeni para koleksiyonu yapıyor. Çift gelen müşterilerine de eski paraları ve tarihini anlatıyor.

Lisedeyken harçlıklarını biriktirdiğini söyleyen Tülin Sonkaya, madeni paralarla birlikte bir takım tarihi eşyaları da sakladığını, evlendikten sonra da eşiyle koleksiyonu devam ettirdiklerini belirtti.

Sonkaya koleksiyonları ile ilgili şunları söylüyor:

“Paraları harcamayıp sakladım ve yıllar geçtikçe koleksiyonumuz genişledi. 1942 yılının parası bile var. Eski paraların, kuruşların, delikli paraların, hepsinin ayrı ayrı hatıraları var. Yaklaşık 150’ye yakın tarihi para var. Bu paralar millet olarak yokluklarımıza, fakirliklerimize, sıkıntılarımıza, sevinçlerimize, zor günlerimize, darbelerimize ve hatta çocukluk dönemlerimize şahitlik etti. Elime çocukluk günlerimde babamın, dedemin verdiği metal paralar geçtiğinde o günlerime geri dönüyorum. Mahalle bakkalımızdan aldığım şekerleri hatırlatıyor. ‘Eski paralarımı satıp para kazanayım’ diye bir düşüncemiz yok. Kafeye gelen müşterimize bu paraları gösterip tarihi bilgileri veriyoruz ve mutlu oluyoruz. O paraları gören genç nesil şaşkınlıklarını saklayamıyor.”


AA

Okumaya devam et
Yorum yap

Yorum Belirtin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam